Βιβλιογραφία 2

Βιβλιογραφία (Σελίδα 2)

Ενδεικτική Βιβλιογραφία για το Νηπιαγωγείο και την Νηπιαγωγό

ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ

• Ζωγράφου-Τσαντάκη Μ. (2008), επιμ. Μαυρικάκη Ε., Πρόληψη ατυχημάτων στα νηπιαγωγεία, θεωρία, έρευνα, δραστηριότητες,  Τυπωθήτω, Αθήνα.

• Κατσαβούνη Φ., Εγχειρίδιο Πρώτων Βοηθειών για τα Σχολεία και όχι μόνο, University studio press, Θεσσαλονίκη.

• Κούρου Α., Πανουτσοπούλου Μ., Βαγγελάτου Ο., Μπεργιαννάκη Ι., Πετρόπουλος Ν., Παρχαρίδης Ι., Κουσκουνά Β. (2006): «Σεισμοί και Άνθρωπος. Ενημέρωση - Προστασία - Αποκατάσταση», Πατάκης, Αθήνα, 40 σελ.

• Κούρου Α., Πανουτσοπούλου Μ., Παύλου Α. (2006): «Η Γη χορεύει. Μύθοι και Αλήθειες απ' όλο τον κόσμο για τους σεισμούς», Πατάκης, Αθήνα.

• Λέκκας Ε. (1996 και 2000). «Φυσικές και Τεχνολιγικές Καταστροφές», Αθήνα 278σελ.

• Ο.Α.Σ.Π. 2008.: «Μαθαίνοντας γ/α το Σεισμό & τα Μέτρα Προστασίας: Οδηγίες για Ατομα με Αναπηρία», Γκουντρομίχου Χρ., Αθήνα, 32 σελ.

• Ο.Α.Σ.Π. (1999 και 2007): «Σεισμός - Η Γνώση είναι Προστασία» των: Κούρου Α., Παπαδάκης Π., Παναγιωτοπούλου Δ., Πανουτσοπούλου Μ., Αccess, Αθήνα.

• Ο.Α.Σ.Π. 2000 (Ε' Έκδοση): «Σεισμός - Ας είμαστε προετοιμασμένοι», Αθήνα.

• Σαπουντζάκη Κ., (2001). «Εκκένωση κτιρίων και καταφυγή πληθυσμού σε ασφαλείς χώρους μετά το σεισμό», Ο.Α.Σ.Π., 88 σελ.

• Υπ. Μακεδονίας-Θράκης, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δράμας, Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, Φυσικές καταστροφές, ξέρεις πως να προστατευτείς.

• www.oasp.gr   (Οργανισμός  Αντισεισμικού   Σχεδιασμού  και   Προστασίας  -Ο.Α.Σ.Π.)

• www.safetykids.org/assefs/docs/for-educators

• www.youtube.com   videos tales for disasters  1. earthquake,  2. floods,

• videos earthquake drill at school

• www.youtube.com  learn on the roads:

• 1.just like me by buzzybee

• 2. road safety  for kids

• 3. yes & no

• 4. road safety

ΣΧΕΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

• Δαφέρμου, Χαρά, Κουλούρη, Πηνελόπη, Μπασαγιάννη, Ελευθερία, Οδηγός Νηπιαγωγού, Οργανισμός Εκδόσεως Διδακτικών βιβλίων, Αθήνα 2006.

• Helma J., Katz, L.G.,  Μέθοδος Project και Προσχολική Εκπαίδευση –Μικροί Ερευνητές, επιμέλεια- εισαγωγή Κ. Χρυσαφίδη, Ε. Κουτσουβάνου, Μεταίχμιο, Αθήνα 2002.

• Ματσαγγούρας Ηλίας, Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση, Σχολική Γνώση, Γρηγόρης, Αθήνα 1995.

• Ματσαγγούρας Ηλίας, Η Διαθεματικότητα στη Σχολική Γνώση, Γρηγόρης, Αθήνα 2002.

• Μουμουλίδου Μαρία, Η παιδαγωγική του σχεδίου εργασίας στην προσχολική εκπαίδευση, Τυπωθήτω - Γ. Δάρδανος, Αθήνα 2007.

• Μπακιρτζής Κωνσταντίνος, Η Δυναμική της Αλληλεπίδρασης στην Επικοινωνία, Gutenberg, Αθήνα 1996.

• Ντολιοπούλου Έλση, Σύγχρονες Τάσεις της Προσχολικής Αγωγής, Τυπωθήτω - Γ. Δάρδανος, Αθήνα 1999.

• Ντολιοπούλου Έλση, Σύγχρονα Προγράμματα για παιδιά Προσχολικής Ηλικίας, Τυπωθήτω - Γ. Δάρδανος, Αθήνα 2003.

• Πρακτικά Πανελλήνιου Συνεδρίου, Η διαθεματική Προσέγγιση της Διδασκαλίας και της Μάθησης στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία, (Ο.Μ.Ε.Ρ.) και Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ., Θεσσαλονίκη 30/5-1/6/2003, Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα 2005.

• Ρεκαλίδου Γαλήνη, Η εργασία σε ομάδες, σημειώσεις στο σεμινάριο της Σχ. Συμβούλου της 39ης Π.Π.Α.Ν. Δράμας, Δράμα, Ιούνιος 2008.

• Χρυσαφίδης Κώστας, Βιωματική- Επικοινωνιακή Διδασκαλία Η Εισαγωγή της Μεθόδου Project στο Σχολείο, Gutenberg, Αθήνα 2002.

Βιβλιογραφία 1 Βιβλιογραφία 2 Βιβλιογραφία 3 Βιβλιογραφία 4