Η καθημερινή ζωή των Μινωιτών

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 20 Δεκέμβριος 2013 09:43) Δευτέρα, 23 Απρίλιος 2012 08:48

Η καθημερινή ζωή των Μινωιτών

Οι Μινωίτες ήταν άνθρωποι χαρούμενοι. Χαίρονταν τη ζωή και αγαπούσαν τη φύ­ση και τις διασκεδάσεις.

Ζούσαν σε καλοφτιαγμένα πέτρινα σπίτια, που είχαν έναν ή δύο ορόφους, μεγάλα παράθυρα και αποθήκες.

Η καθημερινή ζωή των Μινωιτών, Διαμαντής Χαράλαμπος, εκπαιδευτικά λογισμικά, χρήση ΤΠΕ μεσα στην τάξη, ασκήσεις  on lineγια την ιστορία της Γ τάξηςΗ καθημερινή ζωή των Μινωιτών, Διαμαντής Χαράλαμπος, εκπαιδευτικά λογισμικά, χρήση ΤΠΕ μεσα στην τάξη, ασκήσεις  on lineγια την ιστορία της Γ τάξης

Πολλοί από τους άνδρες ήταν έμποροι και ναυτικοί.

'Αλλοι ήταν τεχνίτες ή καλλι­τέχνες. 'Αλλοι ασχολούνταν με το ψάρεμα, τη γεωργία και την κτηνοτροφία. Η καρ­περή γη της Κρήτης έδινε άφθονο σιτάρι, κριθάρι, ελιές, και σταφύλια. Ήταν επίσης πολύ ανεπτυγμένη και η μελισσοκομία. Ένα μέρος από τα προϊόντα τους το έφερναν στο παλάτι και το αποθήκευαν στις τεράστιες αποθήκες. Αυτό ήταν φόρος που πλή­ρωναν υποχρεωτικά στο Μίνωα.

Παλάτιτου Μίνωα, Η καθημερινή ζωή των Μινωιτών, Διαμαντής Χαράλαμπος, εκπαιδευτικά λογισμικά, χρήση ΤΠΕ μεσα στην τάξη, ασκήσεις  on lineγια την ιστορία της Γ τάξης

Όλοι οι άνδρες ντύνονταν απλά. Φορούσαν ένα μόνο μικρό ύφασμα τυλιγμένο γύ­ρω από τη μέση τους, που λέγεται ζώμα.

Αντίθετα τα ρούχα των γυναικών ήταν κομψά και πολυτελή. Φορούσαν φαντα­χτερές μακριές φούστες, κοντές ποδιές, λεπτά πουκάμισα, πανωφόρια κι εσάρπες. Βάφονταν και χτενίζονταν με φροντίδα, όπως και οι σημερινές γυναίκες. Στο κεφάλι φορούσαν καπέλα, κορδέλες και κοσμήματα.

Παριζιανα, Η καθημερινή ζωή των Μινωιτών, Διαμαντής Χαράλαμπος, εκπαιδευτικά λογισμικά, χρήση ΤΠΕ μεσα στην τάξη, ασκήσεις  on lineγια την ιστορία της Γ τάξης

Ασχολούνταν με τις δουλειές του σπιτι­ού και με την υφαντική. Σε όλα σχεδόν τα σπίτια υπήρχαν αργαλειοί. Ύφαιναν υφά­σματα μάλλινα και λινά, αλλά και υφάσματα πολύ λεπτά και διάφανα με ωραία σχέ­δια. Είχαν τις ίδιες ελευθερίες και τα ίδια δικαιώματα με τους άνδρες. Έπαιρναν κι αυτές μέρος σε γιορτές, σε αγωνίσματα και στο κυνήγι.

Τα παιδιά των Μινωιτών γυμνάζονταν από μικρά. Έπαιζαν, όπως και τα σημερινά παιδιά, κυνηγητό και πάλη αλλά και παιχνίδια επιτραπέζια, όπως το ζατρικιο, που μοιάζει με το σημερινό σκάκι, πεσσούς και αστραγάλους.

Συμπλήρωση κενών.

Σταυρόλεξο.