Όροι συμμετοχής

Η «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση» (e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε) και η Πανελλήνια Ένωση εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες «Μιχάλης Δερτούζος» σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) προκηρύσσουν τον 6ο Διαγωνισμό Ελληνόφωνων Εκπαιδευτικών Ιστότοπων, όπως μετονομάζεται έπειτα από αιτήματα για συμμετοχές και εκτός Ελλάδος.

Η διαδικασία αξιολόγησης των ιστότοπων θα γίνει από τους ίδιους τους συμμετέχοντες (peer review) και από σώμα έμπειρων αξιολογητών. Οι ιστότοποι που πληρούν τις προϋποθέσεις συμμετοχής θα αξιολογηθούν σε τρεις φάσεις σύμφωνα με την διαδικασία που περιγράφεται ακολούθως, χωρίς να γίνονται δεκτές ενστάσεις επί αυτής.

Ένας υποψήφιος Ελληνόφωνος Εκπαιδευτικός Ιστότοπος γίνεται δεκτός για να συμμετέχει στο διαγωνισμό εφόσον πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Η βασική γλώσσα του περιεχομένου είναι η Ελληνική.
  2. Φαίνεται ο υπεύθυνος του ιστότοπου.
  3. Για την περίπτωση που η πρόσβαση δίνεται μόνο σε μέλη, παρέχεται στην επιτροπή μέσω αίτησης συμμετοχής όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης.
  4. Δεν έχει κατασκευαστεί και δεν συντηρείται από ιδιωτική εταιρεία ή επαγγελματίες.
  5. Δεν περιέχονται διαφημίσεις με σκοπό το οικονομικό όφελος.
  6. Το περιεχόμενό τoυ τoν καθιστά κατάλληλο για εκπαιδευτική – παιδαγωγική χρήση.
  7. Δεν περιέχει υβριστικό – ρατσιστικό – φυλετικό – σεξιστικό ?περιεχόμενο, δεν προσβάλλονται σε αυτόν βασικές αρχές θρησκειών, δεν προβάλλει περιεχόμενο πολιτικών πεποιθήσεων, σοβινιστικών ή εθνικιστικών απόψεων και δεν προσβάλλονται σε αυτόν πρόσωπα και θεσμοί.
  8. Δεν εμφανίζονται προσωπικά δεδομένα μαθητών μέσω φωτογραφιών ή βίντεο με ονοματεπώνυμα και δεν εμφανίζονται φωτογραφίες παιδιών με καλυμμένα ή αλλοιωμένα χαρακτηριστικά μεν, αλλά με ακατάλληλη ένδυση.
  9. Δεν περιλαμβάνεται σε αυτόν και δεν διακινείται μέσω αυτού λογισμικό που δεν είναι ελεύθερο ή είναι ειδικά διαμορφωμένο (σπασμένο) και χρησιμοποιείται χωρίς την άδεια χρήσης των παραγωγών του.
  10. Aναφέρονται οι συγγραφείς ή ο/η υπεύθυνος ανάρτησης των εργασιών που παρουσιάζονται.
  11. Η διεύθυνση (URL) δεν ανοίγει ή παραπέμπει σε ιστότοπο με ακατάλληλο περιεχόμενο (π.χ. άσεμνο, παράνομο ή υβριστικό).