Μόνο ανανεώσεις εκπαιδευτικών αδειών το 2010-2011

α) Η εγκύκλιος του Υπουργείου

“Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι, με την εκτέλεση του Προϋπολογισμού 2010, το σύνολο των εγγεγραμμένων πιστώσεων στον προϋπολογισμό του ΥΠΔΒΜΘ, στους Ειδικούς Φορείς 19-210 Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης & 19-220 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στον ΚΑΕ 0282, που αφορούν στην αποζημίωση εκπαιδευτικών που τελούν σε άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης μεταφέρθηκε στους προϋπολογισμούς των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης για την καταβολή των ανεξόφλητων υποχρεώσεων οικονομικού έτους 2009, για το σχολικό έτος 2010-2011, επιτρέπεται μόνο η ανανέωση αδειών υπηρεσιακής εκπαίδευσης. Επίσης επιτρέπεται…”

egkyklios-28_5_10.pdf

β) Επιστολή διαμαρτυρίας του Αιρετού ΑΠΥΣΠΕ Κρήτης

“Το ότι το ντόπιο κατεστημένο ήθελε και θέλει τον εκπαιδευτικό αμόρφωτο, το γνωρίζουμε. Το είχαμε νιώσει καλά στο πετσί μας, όταν στη δεκαετία του 70 αγωνιστήκαμε, ώστε να αναβαθμισθούν οι παλιές Παιδαγωγικές Ακαδημίες και να γίνουν Παιδαγωγικά Τμήματα. Οι αγώνες μας δικαιώθηκαν και είδαμε τις βάσεις των Παιδαγωγικών Τμημάτων να φτάνουν τα επίπεδα Νομικών και Ιατρικών σχολών. Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι της εκπαίδευσης και…”

enimerosi-apyspe-kritis.pdf

Comments are closed.