Μια φορά κι έναν καιρό - Συγγραφή παραμυθιού
Παραγωγή γραπτού λόγου, Γ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 3 του κεφ. "Τα ταξίδια του παππού μου" της 14ης ενότητας του βιβλίου της Γλώσσας Γ΄ δημοτικού "Ήτανε μια φορά". Βασικοί στόχοι: η αφήγηση και ο διάλογος μέσα σε αυτήν.

Μια φορά κι έναν καιρό - Συγγραφή παραμυθιού

Στο προσυγγραφικό στάδιο οι μαθητές μελετώντας τις εικόνες του βιβλίου επέλεξαν τους ήρωές τους, ποιοι θα είναι καλοί, ποιοι κακοί, ποιοι είναι οι στόχοι των ηρώων. Αφηγήθηκαν μέρος του παραμυθιού τους όπως το φαντάζονταν και επέλεξαν το τέλος του.

Συγγραφικό στάδιο: Όταν τα παιδιά ετοιμάστηκαν συναισθηματικά και ψυχολογικά προχωρήσαμε στη συγγραφή.

Μετασυγγραφικό στάδιο: Διάβασαν το γραπτό τους και αυτοαξιολογήθηκαν. Σημείωσαν αν δημιούργησαν τις παραγράφους που απαιτούνταν, αν χρησιμοποίησαν τις απαραίτητες λέξεις ( λέξεις-κλειδιά, Επίθετα, Συναισθήματα).

Ακολούθησε διόρθωση και αξιολόγηση από μένα. Την επόμενη μέρα τους ζήτησα να διορθώσουν βασικά λάθη, να σβήσουν ότι δεν χρειαζόταν,  να συμπληρώσουν συναισθήματα και επίθετα. Συζήτησα με το κάθε παιδί διεξοδικά τα προβλήματα του γραπτού του και βοήθησα περισσότερο εκείνα που είχαν εκφραστικά προβλήματα.

Όποιο παιδί διόρθωνε ξεκινούσε την αντιγραφή. Όσοι δεν πρόλαβαν ολοκλήρωσαν στο σπίτι.

Διαβάσαμε στην τάξη όλα τα γραπτά κουβεντιάζοντας με τα παιδιά εάν ο συγγραφέας είχε ακολουθήσει τις οδηγίες και εστιάσαμε κυρίως στο ύφος που έπρεπε και να χρησιμοποιηθεί και στην ένταξη του διαλόγου. Φυσικά επαινέθηκαν όλα τα κείμενά τους.

Για εξάσκηση δόθηκε στους μαθητές η παρακάτω εργασία με στόχο την εκπαίδευσή τους στη γραφή διαλόγου.

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Χρόνοι: Απαιτήθηκαν 4 διδακτικές ώρες. Σχολ. έτος 2018-2019

Διαβάστε ΕΔΩ για το παραμύθι στη Β΄ δημοτικού.

Διαβάστε ΕΔΩ για το παραμύθι στη Δ΄ δημοτικού.

Διαβάστε ΕΔΩ για το εικονογραφημένο παραμύθι.

Διαβάστε ΕΔΩ για το εικονογραφημένο παραμύθι ως ανακεφαλαίωση του μαθήματος της Ιστορίας.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 28/04/2024