ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ Erasmus+ KA1 & KA2 ΣΤΟ 53 ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ

Σε μία εξαιρετική από πλευράς διοργάνωσης ημερίδα οι συνάδελφοι και οι μαθητές του 53 ΓΕΛ Αθηνών παρουσίασαν τα προγράμματα που υλοποιούνται στο σχολείο τους τόσο στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση όσο και στα Erasmus+ KA1 & KA2. Από την Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας παρευρέθησαν η Διευθύντρια κ. Ψίνα ,η υπεύθυνη εκπαιδευτικών θεμάτων της Δ.Δ.Ε. Α’ Αθήνας κ. Χαρατσή, η σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου  κ. Κρητικού, ο υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας κ. Χατζηελευθερίου και η σύμβουλος φιλολόγων Α’ Αθήνας κ. Δεληγιάννη.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στο Διευθυντή του σχολείου κ. Στουπάκη στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου και στους πολύ αξιόλογους συναδέλφους :

Καμπουριάννη Ιωάννα
Λαμπροπούλου Έλλη
Παππά Ελένη
Εμμανουήλ Κώστα και
Τζαγκαράκη Πέτρο ( Υποδιευθυντής ) .

«Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» στη Δ.Ε. Γιορτή λήξης πιλοτικής εφαρμογής

Περισσότεροι από 600 μαθητές και μαθήτριες από 23 Γυμνάσια και Λύκεια της Αθήνας που συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» γιόρτασαν μαζί με τους καθηγητές τους, τους εταίρους και τους διοργανωτές του προγράμματος την ολοκλήρωση της πιλοτικής εφαρμογής του κατά το σχολ. έτος 2017-2018 στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Δ.Ε.), την Παρασκευή 20/4, στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν εκπρόσωποι των εταίρων του προγράμματος: εκ μέρους του Δημάρχου Αθηναίων, η Μαρία Ηλιοπούλου, Αντιδήμαρχος για το Παιδί, η Πρόεδρος της Τεχνόπολης και Υπεύθυνη του Προγράμματος, Πόπη Διαμαντάκου, ο Κοσμήτορας της Α.Σ.Κ.Τ., Άγγελος Αντωνόπουλος, η Διευθύντρια Δ.Ε. Α΄ Αθήνας, ΥΠ.Π.Ε.Θ.,  Ιωάννα Ψίνα και η Προϊσταμένη Τμήματος Α΄ για το Περιβάλλον και την Αειφορία, ΥΠ.Π.Ε.Θ., Σοφία Λαπατά.

Τις παρουσιάσεις των σχολείων και την απονομή των επαίνων συντόνισαν η Πόπη Διαμαντάκου και ο Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Ε. Α΄ Αθήνας, Εμμανουήλ Χατζηελευθερίου.

Παράλληλα με τις παραπάνω δράσεις, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνδημιουργήσουν εικαστικά στο πλαίσιο του εργαστηρίου «Υπογράφω υπεύθυνα!» με τον εικαστικό και συνεργάτη του προγράμματος, Γεράσιμο Αβλάμη.

Το πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» αποτελεί πρωτοβουλία του δήμου Αθηναίων και υλοποιείται από την Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄Αθήνας, και με την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (διά του Γραφείου Διασύνδεσης της Σχολής). Κατά το σχολ. έτος 2017-2018, εφαρμόζεται για δεύτερη χρονιά στην Π.Ε. και, πιλοτικά, στη Δ.Ε.

Διήμερο Σεμινάριο» Αντιμετωπίζοντας τις φυσικές και τεχνολογικές καταστροφές και στο χώρο του σχολείου » 9-10/3/18

Κατεβάστε από εδώ τις εισηγήσεις της Ημερίδας ( Ανανεώνεται όποτε προστεθούν νέες ) :

«Διαχείριση και αντιμετώπιση τεχνολογικών καταστροφών», Δρ Γιώργος Μουζάκης, Χημικός Μηχανικός, -Διεύθυνση Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού ΥΠΕΚΑ

mouzakis-20 – Διαχείριση βιομηχανικής επικινδυνότητας & Πολιτική Προστασία

ΑΡΧΕΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ1

Πυρκαγιά στη Χύμα Α.Ε. :

«Το δικαίωμα στον χώρο : Το παράδειγμα τον ρεμάτων», Δημήτρης Θεοδοσόπουλος, Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός

ΧΩΡΟΣ_ΡΕΜΑΤΑ