«Γνωρίζω καλύτερα τη χώρα μου»

IMG_20160526_091944 (Medium)
Στα πλαίσια του προγράμματος,το κάθε τμήμα της Δ τάξης του Δ.Σ. Αγροκηπίου, γνώρισε την  Ελλάδα μέσα από ένα βιβλιαράκι που φτιάξαμε για το κάθε παιδί, με συγκεντρωμένες τις σημαντικότερες πληροφορίες για κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα, φωτογραφίες, βίντεο, αναζήτηση σε ιστοσελίδες από το διαδίκτυο (ομαδικές εργασίες ,εικαστικά).

Σταδιακά, οι μαθητές του κάθε τμήματος έφτιαξαν το δικό τους χάρτη για την τάξη, χωρίζοντάς τον σε γεωγραφικά διαμερίσματα, χρωματίζοντας και ονομάζοντας τα σημαντικότερα βουνά, ποτάμια και λίμνες.

Αφού γνωρίσαμε και την Κρήτη ,οργανώσαμε μια εκδρομή στην πόλη των Χανίων, με ξεναγούς τους μαθητές! Χωρίστηκαν σε ομάδες και η καθεμιά βρήκε πληροφορίες και φωτογραφίες για ένα αξιοθέατο της πόλης μας .Στον περίπατό μας κάναμε στάσεις και η κάθε ομάδα μας ξεναγούσε στο αξιοθέατο που είχε αναλάβει. Έτσι γνώρισαν καλύτερα και την ίδια τους την πόλη!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βερύκοκου Τατιάνα, Χριστοδουλάκη Φωτεινή

Για φωτογραφικό υλικό ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας: