ΥΛΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Πηγές Πληροφοριών

Γενικές Πηγές Πληροφοριών

Οι παρακάτω σύνδεσμοι (εικονίδια) οδηγούν σε ιστοσελίδες όπου μπορεί να αντληθεί μία πληθώρα πληροφοριακού υλικού το οποίο καλύπτει μεγαλύτερο ή μικρότερο μέρος του προγράμματος σπουδών του μαθήματος.

The PC Guide Πολλές πληροφορίες που καλύπτουν σχεδόν όλο το πρόγραμμα σπουδών, με ειδικά θέματα όπως: εγκατάσταση υλικού, επίλυση προβλημάτων, αγορά Η/Υ και πολλά άλλα.
Computer Tips Τεχνικές πληροφορίες για ειδικά θέματα του υλικού προσωπικών υπολογιστών όπως: θύρες εισόδου/εξόδου, μητρικές πλακέτες, συσκευές εισόδου/εξόδου, αποθηκευτικές συσκευές, συνδεσμολογίες, σήματα κ.ά.
Webopedia Λεξικό όρων για το διαδίκτυο, τον παγκόσμιο ιστό και τους υπολογιστές γενικότερα, με συνδέσεις σε σχετικούς ιστότοπους για επιπρόσθετες πληροφορίες.

Επιλεγμένες Πηγές Πληροφοριών

Για μεγαλύτερη διευκόλυνση των μαθητών και των καθηγητών, οι παρακάτω σύνδεσμοι οδηγούν σε επιλεγμένο πληροφοριακό υλικό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά την καθημερινή διδασκαλία του μαθήματος και για το λόγο αυτό είναι ταξινομημένο κατά κεφάλαιο και ενότητα σύμφωνα με το βιβλίο του μαθητή.

1. Βασικές Έννοιες Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών
  2. Η Βασική Μονάδα