ΥΛΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Ερωτήσεις

Οι παρακάτω σύνδεσμοι οδηγούν σε εκπαιδευτικό υλικό με τη μορφή ερωτήσεων, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά την καθημερινή διδασκαλία του μαθήματος. Γι' αυτό το λόγο, οι ερωτήσεις είναι ταξινομημένες κατά κεφάλαιο και ενότητα σύμφωνα με το βιβλίο του μαθητή.

Οι ερωτήσεις που περιλαμβάνονται εδώ είναι δύο τύπων:
Ερωτήσεις Παράδοσης: Πρόκειται για μια σειρά απλών ερωτήσεων που μπορούν να απαντηθούν από τους μαθητές με μια απλή ανάγνωση του αντίστοιχου εδαφίου του βιβλίου του μαθητή. Για το λόγο αυτό, ο τρόπος διατύπωσης των ερωτήσεων είναι τέτοιος ώστε να ταυτίζεται με το αντίστοιχο κείμενο του βιβλίου και επιπρόσθετα η σειρά των ερωτήσεων είναι τέτοια ώστε να ακολουθεί όσο το δυνατό τη ροή του κειμένου του βιβλίου. Οι ερωτήσεις αυτές συντάχθηκαν αρχικά για να χρησιμοποιηθούν κατά την παράδοση του αντίστοιχου εδαφίου1. Οι συνάδελφοι μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν για τον ίδιο σκοπό2 ή ως εργασία προετοιμασίας για το παρακάτω μάθημα ή για προσωπικό οδηγό κατά την παράδοση του μαθήματος.
Επιπρόσθετες Ερωτήσεις: Πρόκειται για δυσκολότερες ερωτήσεις οι οποίες απαιτούν βαθύτερη κατανόηση του εδαφίου του βιβλίου του μαθητή στο οποίο αναφέρονται. Για την σωστή απάντηση των περισσότερων από αυτές απαιτείται ο ορθός συνδυασμός γνώσεων που περιέχονται όμως μέσα στο αντίστοιχο εδάφιο του βιβλίου μαθητή. Οι ερωτήσεις αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά την εξέταση των μαθητών (προφορικά ή γραπτά) ή κατά το τέλος της παράδοσης εφόσον έχει διαπιστωθεί ότι οι μαθητές έχουν κατανοήσει πλήρως το αντίστοιχο εδάφιο.

Προς το παρόν αναπτύσσονται και δίνονται μόνο οι Ερωτήσεις Παράδοσης και οι Επιπρόσθετες Ερωτήσεις. Τα μελλοντικά σχέδια περιλαμβάνουν την σύνταξη απαντήσεων τόσο για τις ερωτήσεις που δίνονται εδώ, όσο και για τις ερωτήσεις που περιέχει το βιβλίου του μαθητή.

1. Βασικές Έννοιες Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών
  2. Η Βασική Μονάδα