ΥΛΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Πρόγραμμα Σπουδών

Το μάθημα «Υλικό Υπολογιστών» εντάσσεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Α΄ Τάξης του 1ου Κύκλου, του Τομέα «Πληροφορικής – Δικτύων Η/Υ», των Τ.Ε.Ε. Διδάσκεται 4 ώρες την εβδομάδα και έχει γενικό σκοπό: να αποκτήσει ο μαθητής επαρκείς και στέρεες γνώσεις που αφορούν στην αρχιτεκτονική και το υλικό των υπολογιστών και ικανότητες που θα του επιτρέπουν να συναρμολογεί και να αναβαθμίζει προσωπικούς υπολογιστές.

Το μάθημα δομείται σε έξι άξονες-ενότητες:

Ενότητα Περιεχόμενο Γνώσεις που αποκτάει ο μαθητής Ικανότητες που αποκτάει ο μαθητής
  1. Βασικές Έννοιες
  • Οργάνωση, λειτουργία και τύποι υπολογιστών
  • Προσωπικοί υπολογιστές

Διδακτικές ώρες: 81

• βασικές γνώσεις για την αρχιτεκτονική των υπολογιστών.
  • αναγνωρίζει τα δομικά στοιχεία των υπολογιστών.
  1. Βασική Μονάδα
  • Επεξεργαστής
  • Διάδρομοι
  • Θύρες επικοινωνίας
  • Μνήμη
  • Κανάλια DMA και διακοπές
  • ΒΙΟS
  • Μητρική πλακέτα
  • Κουτί - Τροφοδοτικό

Διδακτικές ώρες: 24

• γνωρίζει και αξιολογεί τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών μερών που συνθέτουν τη βασική μονάδα ενός προσωπικού υπολογιστή.
  • αναγνωρίζει και διακρίνει τα υλικά μέρη που συνθέτουν τη βασική μονάδα ενός προσωπικού υπολογιστή,
  • μπορεί να κάνει τις απαραίτητες συνδέσεις και ρυθμίσεις των υλικών αυτών.
  1. Μονάδες Εισόδου/Εξόδου
  • Πληκτρολόγιο - Ποντίκι - Joystick
  • Οθόνη
  • Προσαρμογέας (κάρτα) γραφικών
  • Εκτυπωτές

Διδακτικές ώρες: 20

• γνωρίζει και αξιολογεί με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους τις μονάδες εισόδου και εξόδου.
  • αναγνωρίζει και διακρίνει τις μονάδες εισόδου και εξόδου ενός προσωπικού υπολογιστή,
  • μπορεί να κάνει τις απαραίτητες συνδέσεις, ρυθμίσεις και εγκαταστάσεις των μονάδων αυτών.
  1. Μονάδες Αποθήκευσης
  • Σκληρός Δίσκος
  • Μονάδα δισκέτας και αντίστοιχα μέσα (Δισκέτες)
  • Μονάδες CD-ROM, DVD, και αντίστοιχα μέσα (CD-ROM, DVD-ROM)
  • Άλλες μονάδες αποθήκευσης

Διδακτικές ώρες: 16

• γνωρίζει τη χρησιμότητα, το γενικό και τον ιδιαίτερο ρόλο και αξιολογεί τις μονάδες αποθήκευσης με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους,
  • γνωρίζει τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα του κάθε είδους, ως προς την χρήση του και ως προς την ασφάλεια των δεδομένων που περιέχει.
  • αναγνωρίζει και διακρίνει τους διάφορους τύπους και είδη των μονάδων και μέσων αποθήκευσης ενός προσωπικού υπολογιστή,
  1. Συναρμολόγηση
  • Βασικές μονάδες προσωπικού υπολογιστή
  • Σύνδεση, εγκατάσταση και ρυθμίσεις των βασικών μονάδων
  • Εκκίνηση υπολογιστή

Διδακτικές ώρες: 20

• μπορεί να συναρμολογεί από την αρχή και ολοκληρωμένα ένα προσωπικό υπολογιστή.
  1. Άλλες Συσκευές
  • Προσαρμογέας (κάρτα) ήχου, μικρόφωνο, ηχεία, ακουστικά
  • Σαρωτές (scanner)
  • Μονάδες αδιάλειπτης παροχής ισχύος (UPS)

Διδακτικές ώρες: 12

• γνωρίζει τη χρησιμότητα και το ρόλο αυτών των συσκευών και μπορεί να τις αξιολογεί με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.
  • εγκαθιστά στον υπολογιστή άλλες συσκευές που του δίνουν πρόσθετα πλεονεκτήματα και δυνατότητες, αποκτώντας πείρα και για την εγκατάσταση και άλλων παρόμοιων συσκευών στο μέλλον.

1Οι ώρες διδασκαλίας προτείνονται ενδεικτικά

Το πλήρες πρόγραμμα σπουδών για το μάθημα μπορείτε να κατεβάσετε είτε από τις ιστοσελίδες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Πρόγραμμα Σπουδών ΠΙ) είτε από το προσωπικό μου αρχείο (Πρόγραμμα Σπουδών) το οποίο είναι σε μια πιο συμπιεσμένη μορφή για την εξοικονόμηση εκτυπωμένων σελίδων.

Πρόγραμμα Σπουδών - Πηγές Πληροφοριών - Ερωτήσεις