Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Λεπτομέρειες

Στο μενού αυτό υπάρχουν πληροφορίες και υλικό σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό:

• FOCUS ON: Ένα νέο παιδαγωγικό εργαλείο (του Generation Europe Foundation) που αποτελείται από ένα σύντομο επεξηγηματικό κείμενο και από μερικές δραστηριότητες οι οποίες θα βοηθήσουν τους μαθητές να κατανοήσουν βαθύτερα το θέμα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
  • ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΥΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓ. ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ: Τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ατομικός φάκελος δεξιοτήτων, βίντεο επαγγελμάτων, real game, επικοινωνία με τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) και πολλά άλλα για μαθητές γυμνασίου και λυκείου.
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (Σχεδιάγραμμα). Το νέο εκπαιδευτικό σύστημα (από σχολική χρονιά 2013-14) σε μορφή διαγράμματος.
  • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ - ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. Τα επαγγέλματα ταξινομημένα ανά επίπεδο εκπαίδευσης, από τις σχολές επαγγελματικής κατάρτισης (σε μεταγυμνασιακό επίπεδο) έως και τα Πανεπιστήμια.
  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ (Οκτώβριος 2014). Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ωρολόγια προγράμματα, πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση και τρόπος υπολογισμού βαθμού πρόσβασης, διέξοδοι μετά το λύκειο, εθνικό πλαίσιο προσόντων, χρήσιμοι σύνδεσμοι.
  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ (Οκτώβριος 2014). Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, τομείς και ειδικότητες, τίτλοι σπουδών, πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση, ωρολόγια προγράμματα, οδηγός ειδικοτήτων (περίγραμμα επαγγέλματος), επαγγελματικά δικαιώματα, τομείς και ειδικότητες Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης, εθνικό πλαίσιο προσόντων, χρήσιμοι σύνδεσμοι.

ΩΡΑ

ΚΑΙΡΟΣ