Οικονομικά Παιχνίδια

Λεπτομέρειες

Στη λίστα που ακολουθεί παρουσιάζονται διάφορα διαδραστικά οικονομικά, επιχειρηματικά και άλλα παιχνίδια:

1. ?CONOMIA. Αναρωτήθηκες ποτέ τι είναι η νομισματική πολιτική; Ή πώς το βασικό επιτόκιο επηρεάζει τον πληθωρισμό; Παίξε ?CONOMIA και θα λυθούν όλες οι απορίες σου. Ο στόχος σου είναι να διατηρήσεις τον πληθωρισμό χαμηλό και σταθερό σε επίπεδο λίγο κάτω από το 2%. Και πώς θα το καταφέρεις αυτό; Επιλέγοντας το κατάλληλο επιτόκιο.
  2. Inflation Island. Εξερεύνησε τις διάφορες περιοχές του Inflation Island, παρατήρησε πώς αντιδρούν οι άνθρωποι στον πληθωρισμό και τον αποπληθωρισμό και δες πώς αλλάζει το σκηνικό κάθε φορά. Μπορείς επίσης να ελέγξεις τις γνώσεις σου, προσπαθώντας να αναγνωρίσεις τις διαφορετικές μορφές του πληθωρισμού.
  3. Η γωνιά του παιδιού. Παιχνίδια και κουίζ για την Ε.Ε.
  4. SimCity. Παιχνίδι που αναπτύσσει τις επιχειρηματικές ικανότητες.
  5. Econimics and Business. Σελίδα με δωρεάν παιχνίδια και δραστηριότητες για παιδιά.
  6. economics-games.com. Online παιχνίδια για τη διδασκαλία οικονομικών μαθημάτων.
  7. online personal finance game. Online παιχνίδι το οποίο δίνει την ευακιρία στους μαθητές να αποκτήσουν ικανότητες διαχείρισης οικονομικών ενώ ανταγωνίζονται με άλλους συμμαθητές τους.
  8. Good credit habits. Διαδραστικά παιχνίδι για την ανάτπυξη καλών συνηθειών σχετικά με τη χρήση πιστωτικών καρτών.

ΩΡΑ

ΚΑΙΡΟΣ