Καλώς ορίσατε στον ιστότοπό μου!

Από την εμφάνισή του το ανθρώπινο είδος και δοθείσης κάθε ευκαιρίας, έχει επεκταθεί σε κάθε διαθέσιμο χώρο του πλανήτη με αποτέλεσμα, σήμερα στην επιφάνεια του πλανήτη μόνο οι ωκεανοί να έχουν μείνει ανεξερεύνητοι.
Αφ? ενός επιτεύγματα, όπως η καταιγιστική ανάπτυξη της πληροφορικής τεχνολογίας, η ανάπτυξη της βιομηχανικής παραγωγής και των μεταφορών, της χημικής τεχνολογίας και της βιοτεχνολογίας, ο έλεγχος των ασθενειών μέσω της αποκωδικοποίησης του ανθρώπινου DNA και, αφ? ετέρου η εξάντληση των ευκόλως προσβάσιμων φυσικών πόρων, η μόλυνση του αστικού και του φυσικού περιβάλλοντος, η κλιματική αλλαγή, η ενεργειακή πενία λόγω του σύχρονου τρόπου διαβίωσης, μας έχουν οδηγήσει σε μία κατάσταση, η οποία μπορεί να χαρακτηρισθεί οριακή, για την αντοχή των κοινωνικών και φυσικών οικοσυστημάτων.
Προς το παρόν, τα εργαλεία που υπάρχουν στην διάθεσή μας, θα μας βοηθήσουν να ανταποκριθούμε σε ορισμένες από αυτές τις προκλήσεις. Ωστόσο για άλλες, θα χρειαστεί να βρεθούν και να αναπτυχθούν εντελώς νέοι τρόποι προσέγγισης και αντιμετώπισης. Ας μας επιτραπεί η ακόλουθη αναλογία. Εν πολλοίς η κατάσταση σήμερα, είναι ανάλογη με την κατάσταση στην οποία βρέθηκε ο άνθρωπος πριν την ανακάλυψη και τη χρήση της φωτιάς. Πριν αυτό το γεγονός οι προοπτικές επιβίωσής του ήταν ισχνές. Μετά την χρήση της φωτιάς, όλη η οικουμένη ήταν ανοικτή. Η αναλογία με το προηγούμενο παράδειγμα, παράγει και το ερώτημα: Ποιά είναι σήμερα η ?φωτιά?;
Θα ασχοληθώ αμέσως με το ερώτημα αυτό, αφού επισημάνω, ότι η έναρξη της διαστημικής εποχής σήμανε ουσιαστικά το τέλος της αντίληψής μας ότι η Γη αποτελεί άπειρο χώρο, στον οποίο μπορούμε να επεκτεινόμαστε χωρίς όρια και χωρίς συνέπειες.
Τα πρώτα βήματα για την φυσική παρουσία του ανθρώπου στο διάστημα ξεκίνησαν στις 4 Οκτωβρίου 1957 με την αποστολή του Sputnik, σύντομα μετά την οποία ακολούθησε η έξοδος του ανθρώπου στο διάστημα, με την πτήση του Γιούρη Α. Γκαγκάριν (????? ?. ???????? – Yuri A. Gagarin) στις 12 Απριλίου 1961. Έπειτα πραγματοποιήθηκε η προσεδάφιση στην Σελήνη στις 19 Ιουλίου 1969 μέσω του προγράμματος Apollo και οι ιστορικές αποστολές των Pioneer 10 και 11 και των Voyager 1 και 2 για την παρατήρηση των εξωτερικών πλανητών του Ηλιακού Συστήματος. Τα επιτεύγματα ήταν καταιγιστικά με τα ιστορικά προγράμματα των πρώτων Διαστημικών Σταθμών Salyut και Skylab, της προσεδάφισης των πρώτων ρομποτικών οχημάτων στην επιφάνεια της Αφροδίτης και του Άρη, του Διαστημικού Λεωφορείου, του Διαστημικού Σταθμού Mir, του Διαστημικού Τηλεσκοπίου Hubble και των αποστολών στους γίγαντες πλανήτες και τους δορυφόρους τους.
Σήμερα γίνεται προσπάθεια συστηματοποίησης της επέκτασης και της δραστηριότητάς μας στο εγγύς και το βαθύ διάστημα. Προγράμματα όπως αυτό του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού αποτελούν την βάση για την φυσική παρουσία του ανθρώπου στο διάστημα.
Επανέρχομαι στο ερώτημα που έθεσα προηγουμένως και απαντώ ότι μελλοντικά προγράμματα όπως ο Διαστημικός Ανελκυστήρας θα αλλάξουν ριζικά και αμετάκλητα τον ανθρώπινο πολιτισμό και τις κατευθύνσεις στις οποίες θα κινηθεί το ανθρώπινο γένος, και πιθανολογώ ότι αυτό το πρόγραμμα, το πρόγραμμα του Διαστημικού Ανελκυστήρα, ίσως να είναι και η απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε.

Για μία αναλυτικότερη εξέταση του ζητήματος, σας προτρέπω να επισκεφθείτε την σελίδα όπου ασχολούμαι λίγο πιο αναλυτικά με το θέμα στο μενού Διαστημικός Ανελκυστήρας…

Ευχαριστώ για την επίσκεψή σας :)