Η διέλευση του Ερμή μπροστά από τον ηλιακό δίσκο, όπως την φωτογράφισα με μία ψηφιακή μηχανή Samsung ES60. Οι φωτογραφίες διατίθενται υπό τις συμφωνίες GFDL του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού (Free Software Foundation) και Creative Commons της Wikipedia.
Η πρώτη φωτογραφία λήφθηκε την 2016-05-09 στις 17.50, ενώ η δεύτερη την 2016-05-09 στις 19.05, με προβολή του ηλιακού δίσκου σε χάρτινο πέτασμα μέσω ενός κατοπτρικού τηλεσκοπίου ?????? (AL’KOR), με διάμετρο κατόπτρου 65mm.