Φέτος το μονοθέσιο Δημοτικό Σχολείο Γκαγκαλών λειούργησε σαν διθέσιο λόγω των πολλών παιδιών που είχε αλλά και επειδή υπήρχαν μαθητές σε όλες τις τάξεις.
Ο χωρισμός των τάξεων έγινε ως εξής:

Οι Τάξεις Α' Γ' και Δ' αποτέλεσαν το πρώτο τμήμα με δασκάλα την Κυρία Βασιλειάδου Αυγούλα. Μπορείτε να δείτε τις σταθερές φωτογραφίες μας ή μια παρουσίαση με κίνηση.

Οι Τάξεις Β' Ε' και ΣΤ' αποτέλεσαν το δεύτερο τμήμα με δάσκαλο τον Κύριο Συγκελάκη Γιώργο. Μπορείτε να δείτε τις σταθερές φωτογραφίες μας ή μια παρουσίαση με κίνηση.

Επίσης στον ίδιο χώρο λειτουργεί το μονοθέσιο Νηπιαγωγείο Γκαγκαλών που φέτος λειτούργησε με ένα τμήμα και Νηπιαγωγό την Κυρία Φραγγούλη Ευαγγελία. Μπορείτε να δείτε τις σταθερές φωτογραφίες μας ή μια παρουσίαση με κίνηση.

Εκτός από εμάς αν θέλετε μπορείτε να γνωρίσεται και μερικά πράγματα για τον Τόπο τον οποίο ζούμε δηλαδή τις Γκαγκάλες. Είναι Χωριό της επαρχίας Καινουργίου που βρίσκεται στη νότια Κρήτη και τη βορινή πλευρά του κάμπου της πεδιάδας της Μεσσαράς. Απέχει από το Ηράκλειο 44 χλμ.Το χωριό είναι παλαιό. Πρώτη φορά το όνομά του αναφέρεται το 1379 μ.Χ. σε έγγραφο του Δουκικού Αρχείου Χάνδακα με το όνομα Zanzalles και Gangalles. To 1577 αναφέρεται ως χωριό της επαρχίας Μονοφατσίου με το όνομα Gacales. Το 1583παρουσιάζεται με 253 κατοίκους από τον Καστροφύλακα. Κατά την πρώτη τουρκική απογραφή του 1671 το χωριό αναφέρεται με το όνομα Kankales με 39 χαράτσα ενώ στην αιγυπτιακή απογραφή του 1834 ως Gangalis με 24 τουρκικές οικογένειες. Το 1881 αναφέρεται ως Γκαγκάλαις στο δήμο Μεγάλης Βρύσης. Το 1920 αναφέρεται στον αγροτικό δήμο Αγίων Δέκα της επαρχίας Καινουργίου με 216 κατοίκους. Το χωριό κατοικήθηκε και από Ρεθυμνιώτες και άλλους κοντοχωριανούς Κρητικούς μετά την απελευθέρωση και μέχρι πρόπερσι αποτελούσε ξεχωριστή κοινότητα μαζί με τον οικισμό του Βαλή. Με το σχέδιο Καποδίστριας όμως έντάχθηκε στον Δήμο Γόρτυνας με έδρα την πόλη των Αγίων Δέκα. Οι κάτοικοι του χωριού σήμερα ασχολούνται κυρίως με την γεωργία και λιγότερο με την κτηνοτροφία. Το χωριό είναι γνωστό για το εκλεχτής ποιότητας λάδι, τη σταφίδα, τα πεπόνια, τα δημητριακά και τα κτηνοτροφικά-γαλακτοκομικά προϊόντα του. Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή του 1991 η κοινότητα Γκαγκαλών έχει 505 κατοίκους.Πρόεδρος της κοινότητας Γκαγκαλών είναι σήμερα ο Δαριβιανάκης Ιωάννης.

(Ιστορικά στοιχεία από το βιβλίο "Πόλεις και χωριά της Κρήτης" Ν. Ψιλλάκη)