Κάθε φορά που βρίσκομαι σε ένα καινούριο Σχολείο ανακαλύπτω ότι κάποια παιδιά έχουν μεγάλο ταλέντο σε ορισμένους τομείς. Στις Γκαγκάλες παρατήρησα ότι τα παιδιά από την αρχή της χρονιάς είχαν τη τάση να κατασκευάζουν οτιδήποτε μπορούσαν να συλλάβουν με τη φαντασία τους. Και επειδή το οικονομικό επίπεδο των γονιών τους δεν ήταν ψηλό αναγκαζόταν να χρησιμοποιούν ακόμα περισσότερο την αχαλίνωτη φαντασία τους ακόμα και στην εύρεση των υλικών.
Θα δείτε ότι σχεδόν όλα τα υλικά, είναι ότι δεν του χρειαζόταν πια και κάποιο άλλο παιδί θα το πετούσε δηλ ένα παλιό παιχνίδι δικό τους ή πεταμένο από κάποιο άλλο παιδί, παλιά μολύβια, σβηστήρες, και τόσα άλλα.
Οι κατασκευές που έκαναν όλο το χρόνο όλα τα παιδιά είναι πάρα πολλές για να τις παρουσιάσω εδώ, γι΄ αυτό θα παρουσιάσω δειγματικά ορισμένες από αυτές όπως είναι το δεντρόσπιτό τους (ένα σπίτι πάνω σ΄ ένα δέντρο), τον κήπο με τα ζαρζαβατικά τους που έφτιαξαν στο πίσω μέρος της αυλής του Σχολείου μας, και τόσα άλλα που τα χωρίζω σε 4 ιστοσελίδες των 6 κατασκευών για λόγους λειτουργικότητας.
Πατήστε το νούμερο που θα σας δείξει την ανάλογη σελίδα.

Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι δυστυχώς λόγω κάποιου καμένου φιλμ χάσαμε πολλές φωτογραφίες με τις κατασκευές τους και αυτή που άρεσε σε έμενα περισσότερο δηλαδή ένα κανονικό αμαξάκι με τιμόνι που έστριβε κιόλας φτιαγμένο με καρφιά σίδερα, ξύλινο πάτωμα και ρόδες από πεταμένο καροτσάκι.
Ακόμα και σήμερα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι παιδιά Δημοτικού κατάφεραν να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν μια τέτοια κατασκευή. Ακόμα και εγώ ανέβηκα στο αυτοσχέδιο ξύλινο καθισματάκι του και όχι μόνο άντεξε το βάρος μου αλλά έκανα και αρκετές βόλτες.