Ο καλύτερος τρόπος να σας περιγράψω το δεντρόσπιτό μας είναι τα ίδια τα λόγια των μαθητών όπως τα έγραψαν στην εφημεριδούλα μας και βέβαια οι ανάλογες φωτογραφίες.

Το δεντρόσπιτο

Μια μέρα που ήμασταν μαζεμένα όλα τα αγόρια στην αυλή του Σχολείου και δεν ξέραμε τι να κάνομε, ξαφνικά μας ήρθε η ιδέα να φτιάξουμε ένα δεντρόσπιτο.
Ψάξαμε λοιπόν για ένα κατάλληλο δέντρο που θα έκανε για τις ανάγκες μας και μόλις το βρήκαμε δυστυχώς στην αυλή του Σχολείου υποσχεθήκαμε στον Κύριο ότι δεν θα το χρησιμοποιούμε το πρωί και το απόγευμα δεν θα αφήνουμε τα μικρά παιδιά να ανεβαίνουν και να πέσουν καταφέραμε να τον πείσουμε να μην μας το χαλάσει.
Το δέντρο ήταν τέλειο για δεντρόσπιτο έτσι έφερε ο καθένας από το σπίτι του διάφορα υλικά και τα βάλαμε κάτω από το δέντρο και αφού αγοράσαμε ότι μας έλλειπε ξεκινήσαμε το μαστόρεμα.
Άλλος Μπρόκονε, άλλος σχεδίαζε, άλλος έδινε διαταγές και έτσι με την ομαδική εργασία μας σε λίγο καιρό φτιάξαμε το πάτωμα αλλά ταυτόχρονα είχε ήδη βραδιάσει και πήγαμε στα σπίτια μας.
Την άλλη μέρα πήγαμε για να φτιάξουμε την ταράτσα με μπρόκες και ταβλιά και την επόμενη μέρα το τελειώσαμε αλλά ήθελε ακόμα μια αυλή που την φτιάξαμε και αυτή την άλλη μέρα και μάλιστα βάλαμε και λουλούδια μέσα και ομόρφυνε και ήταν έτοιμο για την τελετή των εγκαινίων.