Φυσική & Μαθηματικά

Η σχέση των Μαθηματικών και της Φυσικής είναι πολύ στενή, αφού στην ουσία ξεκίνησαν ως ενιαία επιστήμη, από τότε που ο άνθρωπος συνειδητοποίησε την ανάγκη της κατανόησης του κόσμου που τον περιβάλλει. Σιγά ? σιγά όμως η συνεχής πρόοδος του ανθρώπου στις επιστήμες δημιούργησε την ανάγκη της διάσπασής τους μέσω της εξειδίκευσης που αποτέλεσε βασικό συντελεστή προόδου. Επίσης, η πλήρης μαθηματικοποίηση της Φυσικής από την εποχή του Γαλιλαίου και μετέπειτα έδωσε την εντύπωση ότι τα Μαθηματικά είναι «ο εργάτης», και μόνο, της Φυσικής, κάτι που δε συνάδει με την ιστορική αλήθεια, αφού από την εποχή του Αρχιμήδη έχουμε περιπτώσεις κατανόησης μαθηματικών εννοιών με τη χρήση βασικών θεμελιωδών αρχών της Φυσικής. Δηλαδή, η Φυσική υπήρξε σε πολλές περιπτώσεις «εργαλείο» στα χέρια των μαθηματικών.
Κατόπιν, η ιστορία έδειξε ότι:
η συνεργασία μεταξύ ερευνητών των Μαθηματικών και της Φυσικής που αγνόησαν τις διαχωριστικές γραμμές έφερε πιο γρήγορα επιστημονικούς καρπούς και
ii) επιστήμονες φυσικοί βρέθηκαν εκ των πραγμάτων στην ανάγκη να ασχοληθούν με τα Μαθηματικά όπως και μαθηματικοί κατά καιρούς ασχολήθηκαν με τη Φυσική