Αλληλεπίδραση

Κάντε το ιστολόγιό σας ενεργό!

"Οι άνθρωποι αναπτύσσουν πάντα σχέσεις. Μας αρέσει να μας αποδέχονται, να συμμετέχουμε και να συμβάλλουμε. Μας αρέσει να νιώθουμε ότι αυτά που λέμε έχουν αξία"

Έχετε ήδη δημιουργήσει το ιστολόγιό σας και έχετε γράψει διάφορες αναρτήσεις, περιμένοντας σχόλια από αναγνώστες. Τι συμβαίνει, όμως, όταν δεν βλέπετε κάποιον να σχολιάζει τα κείμενά σας; Κατ' αρχάς δεν πρέπει να απογοητεύεστε. Μια έρευνα έδειξε ότι μόνο το 43% των αναγνωστών των ιστολογίων κάνει κάποιο σχόλιο σε όσα διαβάζει. Συνεπώς, δεν έχετε παρά να περιμένετε... Παρακολουθώντας την επισκεψιμότητα του ιστολογίου μου, διαπίστωσα ότι κάποιοι το επισκέπτονταν τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα. Σπάνια, όμως, έκαναν κάποιο σχόλιο.
Τι μπορείτε να κάνετε για να κάνετε τους αναγνώστες σας να αλληλεπιδρούν με την πληροφορία;
ακολουθήστε κάποιες από τις συμβουλές μας:
1. Ακολουθήστε τις συμβουλές μας για μια καλή δημοσίευση και θυμηθείτε τους διαδοχικούς ρόλους από τους οποίους θα πρέπει να περάσουν οι μαθητές σας (να προβληματιστούν, να κρίνουν, να επιχειρηματολογήσουν, να τεκμηριώσουν).
2. Χρησιμοποιήστε εργαλεία, όπως τα polls, για όσους θέλουν να εκφράσουν σύντομα τη γνώμη τους.

3. Απαντήστε στα σχόλια με τρόπο που να ανατροφοδοτεί τη συζήτηση. Μην γράψετε απλώς, σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου.

4. Ζητήστε στους αναγνώστες να προτείνουν θέματα.

5. Χρησιμοποιήστε το podcasting. Η καταγραφή προφορικών ερωτημάτων ή σχολίων κάνει την επικοινωνία πιο άμεση και την ανατροφοδότηση.

6. Προτείνετε και άλλα ιστολόγια. Αν δημιουργήσετε έναν σύνδεσμο με άλλα ιστολόγια τότε το κοινό σας θα πολλαπλασιαστεί...

Εικονίδιο ε-Μηχανής Συμφωνείτε;
«Η δυσκολία για τους δημοσιογράφους, νομίζω, είναι ότι είμαστε υπεύθυνοι για να δώσουμε τις απαντήσεις και όχι μόνο να θέσουμε τις ερωτήσεις. Έτσι ό,τι κάνει μια πραγματικά καλή ιστορία… (σε περιοδικό ή εφημερίδα) δεν λειτουργεί σε ένα blog. Οι αναγνώστες ενδιαφέρονται να απαντούν σε ερωτήσεις. Αν τους δώσετε τις απαντήσεις, τότε δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο να πουν»
Rob Hof
Έχετε ήδη επισκεφτεί τα ιστολόγια που σας προτείναμε, ή πρόκειται να τα επισκεφτείτε. Ισχύουν όσα γράφει ο Hof; μήπως οι απαντήσεις υπάρχουν ήδη στα κείμενα; εσείς, ως αναγνώστης, νιώθετε την ανάγκη να κάνετε κάποιο σχόλιο;