Οι μαθητές επιδιώκεται: ­

• Να αναπτύξουν κοινωνικές και ψυχικές αρετές όπως: συνεργασία, ομαδικό πνεύμα, αυτοπειθαρχία, θέληση, υπευθυνότητα, υπομονή, επιμονή και θάρρος.
  • Να βελτιώσουν τις αντιληπτικές τους ικανότητες: την κιναισθητική, την οπτική, την ακουστική αντίληψη, την αντίληψη μέσω της αφής, τις ικανότητες συντονισμού.
  • Να αναπτύξουν απλές κινητικές προσαρμοστικές δεξιότητες, σύνθετες προσαρμοστικές δεξιότητες.
  • Να βελτιώσουν τις φυσικές σωματικές ικανότητες: Ταχύτητα, ευλυγισία, ευκινησία.
  • Να αναπτύξουν τη μη λεκτική επικοινωνία: εκφραστική κίνηση, δημιουργική κίνηση.
  • Να καλλιεργήσουν στοιχεία ρυθμού και κίνησης.
  • Να εκφραστούν με το τραγούδι και την κίνηση.
  • Να διευρύνουν τις κινητικές τους δυνατότητες.
  • Να αναπτύξουν απλές κινητικές προσαρμοστικές δεξιότητες.
  • Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.
  • Να κατανοήσουν την αίσθηση του χώρου χρησιμοποιώντας το σώμα τους.
  • Να αυτοσχεδιάσουν κινητικά χρησιμοποιώντας το σώμα τους.
  • Να μάθουν να τηρούν και να σέβονται τους κανονισμούς.
  • Να αναπτύξουν την ομαδικότητα, τη συνεργασία, την αυτοπειθαρχία το σεβασμό και την επικοινωνία.
  • Να αναγνωρίζουν τη συμμετοχή όλων στο παιγνίδι.
  • Να γνωρίσουν παραδοσιακά παιγνίδια.
  • Να γνωρίσουν παιχνίδια άλλων χωρών και να τα συγκρίνουν με τα δικά μας.
  • Να αναπτύξουν τη φαντασία τους.
  • Να αναπτύξουν θετική στάση για αρετές, όπως τιμιότητα, δικαιοσύνη, σεβασμός αντιπάλων, συνετή αντιμετώπιση της νίκης και της ήττας.
  • Να ενθαρρυνθούν να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες.
  • Να βελτιώσουν τις φυσικές σωματικές τους ικανότητες: ταχύτητα, ευλυγισία, ευκινησία.
  • Να βελτιώσουν τις κινητικές τους δεξιότητές τους.
  • Να γνωρίσουν τα αθλήματα τα οποία θα διδαχτούν στις επόμενες τάξεις.
  • Να μάθουν να τηρούν και να σέβονται τους κανονισμούς.
  • Να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη για "διά βίου" άσκηση - άθληση και την ωφέλεια που προκύπτει από αυτή, καθώς και την απόκτηση αθλητικών συνηθειών για ερασιτεχνική ενασχόληση με τον αθλητισμό.
  • Να αποκτήσουν γνώσεις που σχετίζονται με τον παραδοσιακό χορό, τη μουσική και το τραγούδι σε τοπικό και εθνικό επίπεδο.
  • Να καλλιεργήσουν στοιχεία της ελληνικής λαϊκής παράδοσης.
  • Να γνωρίσουν την ελληνική πολιτισμική παράδοση.
  • Να εκτιμήσουν τα αισθητικά στοιχεία της κίνησης.

ΠΗΓΗ: http://digitalschool.minedu.gov.gr/courses/DSDIM-C101/