Αρχική σελίδα Πίνακας ανακοινώσεων Διαγωνισμοί 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός για τον έλεγχο του καπνίσματος

2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός για τον έλεγχο του καπνίσματος

Το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (ΙΙΒΕΑΑ), στο πλαίσιο των

προγραμμάτων HEART II και «μαθαίνω την αλήθεια, λέω όχι στο τσιγάρο (ΕΣΠΑ), διοργανώνει

τον δεύτερο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Έλεγχο του Καπνίσματος. Οι μαθητές

κλήθηκαν να λάβουν μέρος στο Διαγωνισμό με ατομικά ή ομαδικά έργα, που να προβάλλουν ένα

αντικαπνιστικό μήνυμα και να προάγουν την υγιεινή συμπεριφορά.

Σήμερα (5-12-2014) ανακοινώθηκαν οι νικητές στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού. Δε διακρίθηκαν τα έργα μας, αλλά σίγουρα επωφεληθήκαμε και χαρήκαμε όλη τη διαδικασία.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τη δική μας συμμετοχή ευαισθητοποίησης στον διαγωνισμό 2014:

Το παρακάτω σενάριο του ψηφιακού κόμικ ήταν ιδέα μαθήτριας της Έ τάξης. Το έφτιαξαν όλοι οι μαθητές με χρήση του http://www.pixton.com/ στο διαδραστικό πίνακα του σχολείου.

Στην παρακάτω αφίσα Α3 συμμετείχαν οι μαθητές Δημήτρης και Κατερίνα Κ.

Στην παρακάτω αφίσα Α3 συμμετείχαν οι μαθητές Γαβριήλ  και Ελιντιόν:

Στην παρακάτω αφίσα Α3 συμμετείχαν οι μαθητές  Μαρία, Φώτης, Γιάννης, Διονύσης, Κατερίνα Σ. , Κατερίνα Κ.

Επίσης, δύο διαφορετικές ομάδες παιδιών έφτιαξαν και μελοποίησαν τραγούδια με σπουδαία μηνύματα και προβληματισμούς.