Το βάρος της σχολικής τσάντας όταν είναι υπερβολικό (πάνω από το 10 %  του βάρους του μαθητή, όπως έχει αποδειχθεί), επηρεάζει τη στάση του σώματος και το αναγκάζει πολλές φορές σε κάμψη σε μερικά σημεία του, όπως τον αυχένα. Αν για παράδειγμα ένας μαθητής ΄Δ τάξης ζυγίζει 40 περίπου κιλά, το επιτρεπόμενο βάρος της σχολικής τσάντας για να σηκώσει είναι μέχρι 4 κιλά περίπου. Λαμβάνοντας υπόψη και τις οδηγίες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, κατά την κρίση του κάθε δασκάλου μπορούν ορισμένα βιβλία μαθητή (π.χ. Φυσικής) ή τετράδια εργασιών (π.χ. Ιστορίας, Γεωγραφίας), καθώς και ορισμένα τετράδια μαθητών (όπως το τετράδιο της ορθογραφίας) να παραμένουν στο σχολείο, κάτω από το θρανίο του κάθε μαθητή.