Επαναληπτική άσκηση της ενότητας «Η Σπάρτη», 1ο μέρος

Μόλις τελειώσεις με το 1ο μέρος, συνέχισε και με το 2ο.
Δωριείς είχαν κατευθυνθεί προς τα της Πελοποννήσου. Εκεί κατέλαβαν τη Λακωνική χερσόνησο και ίδρυσαν ένα ισχυρό κράτος με κέντρο τη .
Αργότερα, επειδή ήθελαν διευρύνουν (να μεγαλώσουν) την επικράτειά τους, συγκρούστηκαν με τους , και με τους .
Μετά τους πολέμους αυτούς η ζωή στη Σπάρτη άλλαξε. Το εμπόριο με τις άλλες περιοχές και οι σχέσεις . Σιγά-σιγά η πόλη της Σπάρτης «κλείστηκε» στον εαυτό της και πήρε τη μορφή στρατοπέδου.
Οι κοινωνικές τάξεις. κοινωνικές τάξεις υπήρχαν στην αρχαία Σπάρτη: α) Οι , που είχαν πλήρη δικαιώματα και στους οποίους είχε μοιραστεί η γη. Κύριες απασχολήσεις τους ήταν και .
β) Οι που ασχολούνταν με το εμπόριο. Κατοικούσαν σε οικισμούς γύρω από τη Σπάρτη.
γ) Οι που ήταν οι παλιοί κάτοικοι και οι οποίοι μετά τους πολέμους έγιναν δούλοι με την υποχρέωση να καλλιεργούν τη γη και να παραδίδουν ένα μέρος της παραγωγής στους ιδιοκτήτες του κτήματος.