Παρουσίαση προτάσεων επαναχρησιμοποίησης υλικών

Παρουσίαση προτάσεων για επαναχρησιμοποίηση υλικών, Καραπά Χριστίνα by Slidely Slideshow

Σχολικό έτος 2017-2018

Ανακυκλω-τεστάκι!!!

Για να δούμε τι μάθαμε φέτος; Ένα τεστάκι που μπορεί να μας βοηθήσει να ανακεφάλαιώσουμε σύντομα και να ξαναθυμηθούμε χρήσιμες γνώσεις ή να χρησιμοποιηθεί στην αρχή της χρονιάς προκειμένου να εντοπίσουμε τις πρότερες γνώσεις των παιδιών.

Εικονική περιήγηση σε έκθεση με κατασκευές ανακυκλώσιμων υλικών.

Ένα από τα προγράμματα που αναλάβαμε για τη φετινή χρονιά ήταν η Ανακύκλωση. Με τίτλο :»Αυτά τα χρήσιμα άχρηστα», μάθαμε ορολογίες, ξεχωρίσαμε ανακυκλώσιμα υλικά, παίξαμε με παιχνίδια από ανακυκλώσιμα υλικά, διαβάσαμε πολλά βιβλία σχετικά με το θέμα μας, κάναμε όμως και πολλές κατασκευές. Κάποιες από αυτές θα τις βρείτε εδώ. Σε μια περιήγηση σε εικονική έκθεση με κατασκευές μας από ανακυκλώσιμα υλικά, για το σχολικό έτος 2017-2018, Νηπιαγωγοί: Καραπά Χριστίνα, Τζιώλα Βάσω (Αρ.μαθητών:20)

Έργα Τέχνης ερευνώ, τα σχήματα τα μελετώ: Σενάριο Διδασκαλίας

Στην προσπάθειά μας να κατανοήσουν τα παιδιά τα σχήματα και τις ιδιότητές τους, επιλέξαμε έργα Τέχνης που αξιοποιούν τα σχήματα, για να αποδώσουν όσα επιθυμούν.
Έτσι, μαζί με τα παιδιά επιλέξαμε εικόνες από το διαδίκτυο από πίνακες ζωγραφικής με σχήματα.Στη συνέχεια, έδειχνα σταδιακά τις εικόνες στα παιδιά και εκείνα έλεγαν την ιστορία τους. Στη συνέχεια, πρότεινα να κάνουμε την ιστορία τους ηλεκτρονικό βιβλίο με εικονογράφηση τους πίνακες που εντοπίσαμε στο διαδίκτυο. Τα παιδιά , όμως, θέλησαν να ζωγραφίσουν μόνα τους τους πίνακες και να χρησιμοποιήσουμε τις ζωγραφιές τους για την εικονογράφηση του βιβλίου τους. Έτσι και έγινε. Καθένα από τα παιδιά επέλεξε τον πίνακα που ήθελε να ζωγραφίσει. Στη συνέχεια, σκάναρα τις ζωγραφιές τους. Τις ανοίγαμε μία- μία με τη ζωγραφική και καθένα από τα παιδιά έγραφε λίγο από το κείμενό του, όσο μπορούσε. Στη συνέχεια ανέλαβα και έκανα το e-book μας στο issuu.com.
Κάναμε επίσης και παζλ και φύλλα εργασίας. Όλα μαζί συγκεντρωμένα μπορείτε να τα βρείτε στο Σενάριο Διδασκαλίας που ακολουθεί.
Έργα Τέχνης ερευνώ, τα σχήματα τα μελετώ

Η Ανακύκλωση στο Νηπιαγωγείο μας

Το Νηπιαγωγείο μας δραστηριοποιείται ενεργά στον χώρο της Ανακύκλωσης τα τελευταία 6 χρόνια. Συνεργασία με φορείς, συμμετοχή σε διαγωνισμούς, βραβεύσεις , αλλά πάνω απ’όλα μεράκι και πολλή δουλειά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Τα παιδιά μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τα ανακυκλώσιμα υλικά για να αξιοποιούν την φαντασία τους και να κάνουν κατασκευές, καταναλώνοντας λιγότερους πόρους.

Ένα δείγμα από ομαδική κατασκευή που έλαβε χώρα στο νηπιαγωγείο μας την περσινή  χρονιά, μπορείτε να δείτε στο άλμπουμ που ακολουθεί και αφορά κατασκευή αφίσας με ανακυκλώσιμα υλικά, για το βιβλίο : «Ο Λίνο Παπαγαλίνο και το μυστήριο του μπλε κουβά», της Ιωάννας Κυρίτση-Τζιώτη.