FIND YOUR HEALTH

THE MOST IMPORTANT THING IS LIFE AND PEOPLE'S DESIRE FOR HAPPINESS IS UNTHINKABLE WITHOUT HEALTH

kkaragiannis@sch.gr
ΣΚΕΨΗ

Τι είναι η σκέψη;

Πως επηρεάζει τον άνθρωπο;

Ποια είναι η σωστή σκέψη και πως πετυχαίνεται;

Εκείνο που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο σαν ύπαρξη και τον ξεχωρίζει από τα άλλα έμβια όντα είναι ο νους του και η ικανότητα της σκέψης. Δηλαδή η λογική ανάλυση αυτών που παρατηρεί και αυτών που τον απασχολούν, με αποτέλεσμα την εξαγωγή συμπερασμάτων χρήσιμα για την επιβίωσή του.

Αφού λοιπόν η σκέψη είναι αυτή που τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς, σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι σημαντική τόσο ως προς το ρόλο του όσο και για την επιβίωσή του.

Αφού ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα σκέψης αναπόφευκτα τον απασχολούν ερωτήματα, όπως γιατί γεννήθηκε, ποιος είναι ο ρόλος του και ο προορισμός του, γιατί αρρωσταίνει, γιατί πεθαίνει κ.α.

Μπερδεμένη και μη ολοκληρωμένη σκέψη, οδηγούν τον άνθρωπο σε λάθος συμπεράσματα ή σε αδυναμία να καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αμφιβολία, την έλλειψη σιγουριάς και τελικά το άγχος και τη σύγχυση, με καταστροφικά αποτελέσματα τόσο στην υγεία του όσο και στην κοινωνική του επιβίωση και ευημερία.

Εκείνο που χαρακτηρίζει τη σημερινή κοινωνική ζωή και για το οποίο παραπονιέται το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι το άγχος. Όμως τι είναι το άγχος, γιατί δημιουργείται και πως επηρεάζει την κατάσταση του ανθρώπου;

Το άγχος είναι αποτέλεσμα της λανθασμένης αντίληψης που έχει ο άνθρωπος για τη ζωή και τις δυσκολίες της. Δεν μπορεί να δώσει ικανοποιητικές εξηγήσεις γι' αυτά που του συμβαίνουν και να δώσει λύση στα προβλήματά του. Ο άνθρωπος δεν ξέρει γιατί γεννήθηκε, γιατί αρρωσταίνει, γιατί πεθαίνει αλλά και γιατί αντιμετωπίζει τόσες πολλές δυσκολίες στην επιβίωσή του τόσο στη φύση όσο και στην κοινωνία.

Συνειδητά ή ασυνείδητα, αυτά τα ερωτήματα τον απασχολούν. Έτσι, μην μπορώντας να δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις και αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στην επιβίωση και την προσαρμογή του στην κοινωνία, φτάνει σε κατάσταση άγχους. Η κατάσταση αυτή κρατά σε συνεχή διέγερση τον εγκέφαλο του, με αποτέλεσμα μεγάλη κατανάλωση οξυγόνου. Η ανάγκη για οξυγόνο προκαλεί βαθιά αναπνοή. Η βαθιά αναπνοή προκαλεί μείωση του διοξειδίου του άνθρακα, με αποτέλεσμα την κακή κυκλοφορία του αίματος. Συνέπεια της κακής κυκλοφορίας είναι ένα πλήθος από ασθένειες.

Η κατανόηση των αιτιών του άγχους στηρίζεται στη σωστή αντίληψη των νόμων της φύσης. Οι νόμοι της φύσης περιλαμβάνουν το φιλοσοφικό νόημα και τη φιλοσοφική αξία της ζωής. Χρειάζεται λοιπόν φιλοσοφική έρευνα σχετική με το ρόλο και τον προορισμό του ανθρώπου, με το νόημα της ζωής και του θανάτου αλλά και την όσο το δυνατό καλύτερη προσαρμογή στην κοινωνία. Τότε μόνο θα οδηγηθούμε στην αληθινή σιγουριά και στην ηρεμία, απαλλαγμένοι από το άγχος και τις συνέπειές του.

Ο άνθρωπος απαλλαγμένος από το άγχος, ζώντας σε κατασταση σιγουριάς και ηρεμίας και δίνοντας ικονοποιητικές εξηγήσεις για την ύπαρξή του αλλά και για τη ζωή γενικότερα, ζει σε κατάσταση ενθουσιασμού. Αυτό του δίνει ζωντάνια και ενέργεια για να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής. Του δίνει σωματική ευεξία και συμβάλει αποφασιστικά στη διατήρηση της υγείας του.

Επικρατεί γενικά η αντίληψη ότι οι κοινωνικές συνθήκες και οι δυσκολίες της ζωής είναι η βασική αιτία του άγχους. Στην πραγματικότητα όμως αυτές καθαυτές ελάχιστα εμποδίζουν τον άνθρωπο να βρει την ηρεμία του. Αν ο καθένας, για λίγο καιρό, ασχοληθεί με τη φιλοσοφική έρευνα, το κοινωνικό του άγχος θα μειωθεί κατά πολύ. Αυτόματα θα μειωθούν και τα λάθη στην αναπνοή και τη διατροφή του.

Χρειάζεται λοιπόν να γίνεται λογική και φιλοσοφική έρευνα της σχέσης του ανθρώπου με τη φύση, των φυσικών νόμων και γενικά όλων των θεμάτων που έχουν σχέση με την επιβίωση του ανθρώπου στη φύση και την προσαρμογή του στην κοινωνία.