Επιμορφωτική συνάντηση για το μάθημα Τεχνολογίας Α΄ και Β΄  Γυμνασίου

Δείτε όλο το επιμορφωτικό υλικό στο άρθρο
Τεχνολογία Γυμνασίου  - Υλικό επιμορφώσεων

Κατεβάστε το αρχείο των Επιλεγέντων και αναπληρωματικών

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Αθανάσιος Κονταξής ΠΕ12 Μηχανολόγος Μηχ. και Νικόλαος Ζούλης ΠΕ12 Ηλεκτρολόγος Μηχ.  διοργανώνουν επιμορφωτικές συναντήσεις για τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ στην Α΄ και στη Β΄ τάξη Γυμνασίων των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και Δ΄ Αθήνας.

Βασικός εισηγητής θα είναι ο Ιωάννης Τούρλος, εκπαιδευτικός στο Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά.

Ιδιαίτερο βάρος θα δοθεί σε θέματα εργαστηρίου και στις δυνατότητες οργάνωσης νέου εργαστηριακού χώρου στα σχολεία που δεν διαθέτουν μέχρι σήμερα.

Επισημαίνουμε ότι το θέμα είναι ιδιαίτερα επίκαιρο καθώς σε αρκετά Γυμνάσια διατίθενται εφέτος αίθουσες που μπορούν να αξιοποιηθούν για τη λειτουργία εργαστηρίου Τεχνολογίας.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 18-9-2010 και το Σάββατο 25-9-2010  από 09.00 έως 13.30, στο Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά

(Η ημέρα του Σαββάτου επιλέχθηκε για να είναι διαθέσιμο το εργαστήριο Τεχνολογίας).

Θα πραγματοποιηθούν σε τμήματα των 12 ατόμων με προτεραιότητα στους εκπαιδευτικούς που έχουν μικρή εμπειρία στη διδασκαλία του μαθήματος ή το διδάσκουν για πρώτη φορά. Η επιλογή θα γίνει με βάση τα παραπάνω κριτήρια και αν χρειαστεί με κλήρωση.

Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί σχετική βεβαίωση παρακολούθησης.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί πρέπει να αποστείλουν συμπληρωμένη την παρακάτω φόρμα στο ή στο fax 210 4115753 μέχρι Δευτέρα 13-9-2010.

Ονοματεπώνυμο:

Σχολείο:

Τηλέφωνο:                                Κινητό:                                e- mail:

Πόσα χρόνια διδάσκετε το μάθημα της Τεχνολογίας στο Γυμνάσιο;

Διαθέτετε ή υπάρχει δυνατότητα να διατεθεί εφέτος χώρος εργαστηρίου Τεχνολογίας στο σχολείο σας; (Βάλτε σε κύκλο ό,τι ισχύει)

ΝΑΙ           ΟΧΙ

Προτιμώ την εξής ημερομηνία διοργάνωσης

Σάββατο 18-9-2010                              Σάββατο 25-9-2010