e-mail: kontaxis@sch.gr

Όλα τα υλικά και τα μηχανήματα στη διάθεσή μας !

Στα Τεχνικά Σχολεία, παρατηρείται συχνά το φαινόμενο, τα θεωρητικά μαθήματα να αντιμετωπίζονται από τους μαθητές αρνητικά και με αδιαφορία.

- Μήπως έχουν δίκιο;

- Μήπως ξεχνάμε ότι οι μαθητές μας έχουν μεγαλώσει διαφορετικά από εμάς και έχουν βιώσει την αποθέωση της εικόνας, κυρίως μέσω τηλεόρασης ή διαδικτύου;

- Μήπως πρέπει να προσαρμοστούμε ώστε να ανταποκριθούμε στις νέες απαιτήσεις διδασκαλίας;

Όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη, μια καλή μέθοδος για την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των μαθητών είναι η επίδειξη πραγματικών αντικειμένων, υλικών, μηχανημάτων και συσκευών τα οποία έχουν σχέση με τη θεωρία που θέλουμε να διδάξουμε. Τα πραγματικά αντικείμενα είναι αναντικατάστατα αλλά δεν τα βρίσκουμε πάντοτε. Ευτυχώς για εμάς, το διαδίκτυο προσφέρει άπειρες δυνατότητες να εντοπίσουμε φωτογραφίες, βίντεο, καταλόγους υλικών και άλλες πληροφορίες που αναδεικνύουν τη χρησιμότητα κάθε διδακτικού αντικειμένου και της θεωρίας του.

Μια σημαντική ιστοσελίδα στην οποία περιλαμβάνονται όλες οι επιχειρήσεις τεχνολογικού αντικειμένου, κυρίως βιομηχανίες, σε όλο τον κόσμο είναι η http://www.thomasglobal.com.

Η κατάταξη των πληροφοριών βοηθάει ώστε ο εκπαιδευτικός ή ο μαθητής να  εντοπίσουν άμεσα την κατηγορία που τους ενδιαφέρει και τους σχετικούς παραγωγούς ή εγκαταστάτες, συνήθως μεγάλες εταιρίες οι οποίες παρέχουν πλήθος πληροφοριών.

Στη συνέχεια, μέσα από τους καταλόγους υλικών ή άλλες πληροφορίες, μπορούν να πραγματοποιηθούν εργασίες (από τους μαθητές) ή να ανακτηθούν φωτογραφίες οι οποίες είναι χρήσιμες στην εκπαιδευτική διαδικασία (από τους καθηγητές).

Παράδειγμα:

Αν κάποια ομάδα μαθητών έχει αναλάβει εργασία για τα μονωτικά υλικά μπορεί να αναζητήσει πληροφορίες στην κατηγορία “Thermal insulation Products”.

Η αναζήτηση για όλον τον κόσμο δίνει 1266 αποτελέσματα ενώ η αναζήτηση μόνο για την Ελλάδα δίνει 24 επιχειρήσεις. Προφανώς μπορούν να γίνουν και πιο εξειδικευμένες αναζητήσεις.  Ο χρήστης μπορεί είτε να οδηγηθεί στην ιστοσελίδα τους είτε να συμπληρώσει τη φόρμα ώστε να ζητήσει να του στείλουν πληροφορίες για συγκεκριμένα προϊόντα.

Αν ο χρήστης επιλέξει Ελληνική Εταιρία, για παράδειγμα την εταιρία KNAUF HELLAS, τότε στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα μπορεί να βρει πλήθος πληροφοριών στα Ελληνικά όπως για παράδειγμα αναλυτικό τεχνικό φυλλάδιο 8 σελίδων για την εφαρμογή Εξωτερικής Θερμομόνωσης κτιρίων Thermoprosopsis.

Αν ο χρήστης επιλέξει μια ξένη Εταιρία, για παράδειγμα την Latty International στην Αγγλία, τότε, εκτός από τον κατάλογο υλικών θα βρει και ένα διάγραμμα εργοστασίου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από άνθρακα με προσδιορισμένα τα σημεία όπου χρησιμοποιούνται τα στεγανοποιητικά υλικά ή άλλα υλικά της εταιρίας.

Συμπέρασμα:

1. Aξιοποιήστε τον παρόντα κατάλογο ή γενικότερα τον Μικρό Οδηγό Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Θεμάτων στο Ιντερνετ της σελίδας μας, ή εντοπίστε κάποιες άλλες διευθύνσεις στο Ιντερνετ, ανάλογα με το θέμα σας.
  2. Αξιοποιήστε φωτογραφίες και υλικό που υπάρχουν στο διαδίκτυο για τον εμπλουτισμό του διδακτικού υλικού σας.
  3. Επειδή δεν είναι ανάγκη να τα κάνετε όλα μόνος σας, είναι πολύ πιο χρήσιμο να ζητήσετε  από τους μαθητές σας να κάνουν μικρές εργασίες για εφαρμογές που έχουν σχέση με θέματα της θεωρίας που τους διδάσκετε.

Σχετικά θέματα:

Χρησιμοποιούμε Εποπτικά Μέσα κατά τη διδασκαλία;