1. Τίτλος

Δραστηριότητα για την 1η πολιορκία του Μεσολογγίου.

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Ιστορία Στ Δημοτικού, Βιβλίο του μαθητή, Κεφ.21, σελ. 111.

Τετράδιο εργασιών κεφ.21,σελ.46

3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν κατανοήσει τα γεγονότα που έγιναν στο πρώτο έτος της επανάστασης και να γνωρίζουν το ευρύτερο χωροχρονικό πλαίσιο στο οποίο συνέβησαν τα γεγονότα. Γενικότερα οι μαθητές θα πρέπει να είναι ενήμεροι για το γενικότερο κοινωνικόπολιτιστικό περιβάλλον εκείνης της εποχής.

4. Σκοπός και στόχοι

Γενικός σκοπός της διδασκαλίας είναι η ανάπτυξη της ιστορικής σκέψης και της ιστορικής συνείδησης. Η ανάπτυξη ιστορικής σκέψης αφορά την κατανόηση των συγκεκριμμένων ιστορικών γεγονότων μέσα από την εξέταση αιτίων και αποτελεσμάτων, ενώ η καλλιέργεια ιστορικής συνείδησης αφορά την κατανόηση της συμπεριφοράς των ανθρώπων σε συγκεκριμένες καταστάσεις και τη διαμόρφωση αξιών και στάσεων που οδηγούν στην εκδήλωση υπεύθυνης συμπεριφοράς στο παρόν και το μέλλον.

Να κατανοήσουν την έννοια του χώρου, του χρόνου και της αλλαγής

Να αναπτύξουν ενδιαφέρον για το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον

Να εκτιμούν και να σέβονται τους αγώνες και την ανθρώπινη δημιουργία του παρελθόντος

Να προσεγγίσουν την έννοια της ελευθερίας και της εθνικής ανεξαρτησίας

Να κάνουν συσχετίσεις και να προβαίνουν σε απλές γενικεύσεις.

Να κατανοήσουν βασικές ιστορικές έννοιες που συνάγονται από τα σημαντικότερα γεγονότα της εποχής.

Να αναπτύξουν την ικανότητα της κατανόησης του χρόνου και της χρήσης των σχετικών όρων.

Να θέτουν ερωτήσεις και να δίνουν απαντήσεις σχετικές με τη συγκεκριμμένη διδασκόμενη ιστορική ύλη.

Να εντοπίζουν, να επιλέγουν και να οργανώνουν απλές ιστορικές πληροφορίες μέσα από μια ποικιλία πηγών, χρησιμοποιώντας την τεχνολογία ή άλλα μέσα για να ανακοινώνουν απλά ιστορικά θέματα.

5. Κατηγορία λογισμικού ? συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού

Το λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε είναι ένα ηλεκτρονικό βιβλίο, που περιλαμβάνει σε ψηφιακή μορφή την παρουσίαση του διδακτικού αντικειμένου και δραστηριότητες που μπορούν να συμπληρωθούν πάνω σ' αυτό. Τα αποτελέσματα από τις εργασίες των μαθητών μπορούν να σταλούν με e-mail στη διεύθυνση αλληλογραφίας του εκπαιδευτικού.

6. Διάρκεια

Η υλοποίηση του σεναρίου θα απαιτήσει περίπου δύο διδακτικές ώρες.

icon Η πολιορκία του Μεσολογγίου ()

Προσθήκη νέου σχολίου

Κωδικός ασφαλείας