ΝΤΙΝΟΥ ΛΟΥΚΙΑ

• ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
  • ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
  •

1997    Ημερίδα του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με θέμα “Τα Διδακτικά Εγχειρίδια”. Τίτλος εισήγησης “Μια προσέγγιση της διδασκαλίας της Αγγλικής Γλώσσας στο Δημοτικό μέσα από τα σχολικά εγχειρίδια”, Βόλος 19 Νοεμβρίου 1997.

1998 Διεθνές Συνέδριο με θέμα “La fin-de-siècle dans le contexte européen”, που διοργανώθηκε από το Τμήμα Γλώσσας του Πανεπιστημίου Cluj της Ρουμανίας. Τίτλος ανακοίνωσης: “Rachilde et l’ esprit fin-de-siecle. Une lecture de Marquise de Sade”, 22-25 Οκτωβρίου 1998.

2001  Πανελλήνιο Συνέδριο “Σχολική γνώση και διδασκαλία στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση” στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 3-6 Μαΐου 2001. Τίτλος ανακοίνωσης: “Αξιολόγηση του νέου σχολικού εγχειριδίου για τη διδασκαλία της Αγγλικής (Δ’ Δημοτικού), οργάνωση της διδασκαλίας με βάση το νέο εγχειρίδιο”.

2001 Πανευρωπαϊκό Συνέδριο "Je parle Europe", που πραγματοποιήθηκε στο Malmaison της Γαλλίας από το ARLE (Association pour le Rayonnement des Langues Européennes). Τίτλος ανακοίνωσης: "Introduire la poésie dans le primaire. Quelques approches didactiques" (Εισάγοντας την ποίηση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Διδακτικές προσεγγίσεις), συμπαρουσίαση Β. Λαλαγιάννη, Δ. Καραδήμος, Λ. Ντίνου.

2002  Παρουσίαση-δειγματική διδασκαλία στα πλαίσια της Β' φάσης Εισαγωγικής Επιμόρφωσης, ΠΕΚ Βόλου, 27 Μαρτίου 2002.

2002 2ο Παγκόσμιο Συνέδριο CALL (Computer Assisted Language Learning) που οργανώθηκε από τα Πανεπιστήμια: University of Calgary and the University of Alberta, Καναδάς 7-10 Μαίου. Eισήγηση με τίτλο «Using Electronic mail for English Language Teaching and Learning in Primary Education in Greece: potential and constraints”.

2004 Εισήγηση με τίτλο «How to implement a story-based approach in language teaching” στο σεμινάριο με θέμα Διδακτικές προσεγγίσεις του μαθήματος Αγγλικής Γλώσσας, που διοργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Π.Ε. Ν. Μαγνησίας, Βόλος, 29 Νοεμβρίου.

2002  Εισήγηση με τίτλο «The merits of using stories in class» στο σεμινάριο με θέμα Αναλυτικά   Προγράμματα και διδακτικές προσεγγίσεις του μαθήματος Αγγλικής Γλώσσας στο Ολοήμερο Σχολείο, που διοργάνωσαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Π.Ε. Ν. Μαγνησίας, Βόλος, 29 Νοεμβρίου