Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΚΑΙ ΑΛΜΥΡΟΥ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Γρηγόριος Φουρτουνιάδης 5 Απριλίου 1870-8 Μαΐου 1882 Από Πρεσβύτερος Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1838-1907
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Γρηγόριος Φουρτουνιάδης το α΄ 8 Μαΐου 1882-1 Ιουνίου 1890 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολα΄ζων 1838-1907
Γρηγόριος Φουρτουνιάδης το β΄ 10 Νοεμβρίου 1891-19 Ιουλίου 1907 Από π. Δημητριάδος Κοίμηση 1838-1907
Γερμανός Μαυρομάτης 10 Αυγούστου 1907-14 Ιουνίου 1935 Από Πρεσβύτερος Καθαίρεση 1859-1944
Ιωακείμ Αλεξόπουλος 5 Σεπτεμβρίου 1935-Φεβρουάριος 1957 Από Φωκίδος Σχολάζων 1873-1959
Δαμασκηνός Χατζόπουλος 7 Νοεμβρίου 1957-2 Δεκεμβρίου 1968 Από Τριφυλίας Σχολάζων 1913-1977
Ηλίας Τσακογιάννης 6 Δεκεμβρίου 1968-13 Ιουλίου 1974 Από Περιστεράς Σχολάζων 1917-1990
         

Αναθεώρηση: Τρίτη, 09 Αυγούστου 2022.