Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Σέργιος. (1885-1959).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ιβάνοβιτς Κόστιν γεννήθηκε στη Βιάτκα στις 25 Απριλίου 1885. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Φεβρουάριο του 1920 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιουλίου 1920. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βιάτκας. Από τον Δεκέμβριο του 1949 μέχρι τον Δεκέμβριο του 1951 διετέλεσε μέλος της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείο Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 21 Απριλίου 1955 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Αυγούστου 1955 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Αικατερίνης στο Κρασνοδάρ τιτουλάριος Επίσκοπος Νέας Ρωσικής, Βικάριος της Επισκοπής Κρασνοδάρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος o A; , συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπίσκοπους Κρασνοδάρ και Κουμπάν και Έξαρχο Βορείου Αμερικής Βόρι, Χερσώνος και Οδησσου Νίκωνα, Ορέλ και Μπριάνσκ Φλαβιανός και τον Επίσκοπο Ούγκλιτς Ησαΐα. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κρασνοδάρ από τις 25 Απριλίου 1956 μέχρι τις 31 Μαΐου 1956. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1956 εξελέγη Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Εκοιμήθη στο Κοστρομά στις 15 Ιουνίου 1959.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022.