ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΡΩΣΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΒΙΑΤΚΑΣ ΚΑΙ ΣΛΟΜΠΟΔΑ

    Διεύθυνση: ul. Gorbaceva 4, 610000 Viatka, ROSSIJA.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Μακάριος Μιρολιούμπωφ 7 Ιουνίου 1885-5 Δεκεμβρίου 1887 Από Κάτω Νοβγορόδου Εις Ντον 1817-1894
         
         
         
         

1) Πολύκαρπος Πρίημακ: 19 Ιουλίου 1957-16 Νοεμβρίου 1962. Από Αρχιμανδρίτης. Εις Αρχαγγέλου. Επίσκοπος.

2) Ιωάννης Ιβάνωφ: 22 Νοεμβρίου 1962-17 Νοεμβρίου 1966. Από Αρχιμανδρίτης. Κοίμηση. Επίσκοπος.

3) Βλαδίμηρος Κοτλιάρωφ: 19 Νοεμβρίου 1966-7 Οκτωβρίου 1967. Από Ποδόλσκ. Εις Βερολίνου. Επίσκοπος.

4) Μοστισλάβος Βολόνσεβιτς: 7 Οκτωβρίου 1967-25 Μαρτίου 1978. Από π. Γκόρκι. Σχολάζων. Αρχιεπίσκοπος.

5) Χρύσανθος Τσεπίλ: 23 Απριλίου 1978-σήμερα. Από Αρχιμανδρίτης. Επίσκοπος. Από τις 9 Σεπτεμβρίου 1988 Αρχιεπίσκοπος και από τις 29 Φεβρουαρίου 2004 Μητροπολίτης.

    Σύνορα της Επισκοπής Βιάτκας και Σλομποδά.

    Η Επισκοπή Βιάτκας και Σλομποδά συνορεύει Βόρεια με την Επισκοπή Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης και με την Επισκοπή Σικτιβκάρ και Βορκουτίας, Νότια με την Επισκοπή Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά, με την Επισκοπή Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ και με την Επισκοπή Καζάν και Ταταρστάν, Ανατολικά: με την Επισκοπή Πέρμης και Σολικάμσκ και με την Επισκοπή Ιζέβου και Ουδμουρτίας και Δυτικά με την Επισκοπή Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ και με την Επισκοπή Κοστρομά και Γκάλιτς.

    Παρατηρήσεις.

    1) Η Επισκοπή έφερε τους εξής τίτλους:
α) Από το 1942 μέχρι τις 21 Απριλίου 1994 «Κυρόβου και Σλομποδά».
β) Από τις 21 Απριλίου 1994 μέχρι σήμερα «Βιάτκας και Σλομποδά».

    Χάρτης της Επισκοπής Βιάτκας και Σλομποδά.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.