Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ελευθερουπόλεως κυρός Σωφρόνιος. (1875-1960).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Σωτήριος Σταμούλης γεννήθηκε στη Σηλύβρια της Ανατολικής Θράκης στις 21 Ιανουαρίου 1875. Το 1898 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στη συνέχεια γράφτηκε στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και μετέβη στη Γερμανία, για να συνεχίσει τις σπουδές. Το 1904 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Ιένης. Το 1906 αφού επέστρεψε από τη Γερμανία χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Βερροίας Απόστολο. Το 1907 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος στη Νάουσα. Από το 1908 μέχρι το 1909 διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος στην Καβάλα. Στη συνέχεια μετέβη στην Κωνσταντινούπολη. Στις 16 Οκτωβρίου 1909 διορίστηκε επόπτης των σχολείων της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 28 Φεβρουαρίου 1917 εξελέγη Μητροπολίτης Μυριοφύτου και Περιστάσεως. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως στις 5 Μαρτίου 1917. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αίνου Ιωακείμ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ίμβρου Πανάρετο και Καλλιουπόλεως Κωνσταντίνο. Στις 9/22 Μαΐου 1923 παύθηκε "διά την αποχήν αυτού από της κανονικής μετά του Πατριάρχου κοινωνίας", αποκαταστάθηκε όμως στη Μητρόπολη Μυριοφύτου στις 15 Απριλίου 1924. Στις 7 Οκτωβρίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης και στις 19 Νοεμβρίου 1927 Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως. Το 1958 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στη Νέα Σμύρνη στις 19 Αυγούστου 1960.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018.