Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δαμπροβοσνίας κυρός Νεκτάριος. (1879-1966).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κρουλ γεννήθηκε στις 17/30 Νοεμβρίου 1879 στο Πόσρνιε της Επαρχίας Λιούμπνιε στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1912 και Πρεσβύτερος το 1913. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1920 προήχθη σε Πρωτοπρεσβύτερο. Στις 27 Μαρτίου 1926 εκάρη μοναχός. Στις 16 Μαΐου 1926 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζαχουμίου Ράσκας (με έδρα το Νίκσιτς του Μαυροβουνίου). Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Δημήτριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μοναστηρίου Ιωσήφ και Ζαχουμίου Ερζεγοβίνης Ιωάννη. Στις 29 Οκτωβρίου 1928 εξελέγη Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας. Κατά τη διάρκεια του Β΄ παγκοσμίου πολέμου οι Γερμανοί τον μετέφεραν με τη βία στο Βελιγράδι, επειδή δεν ήθελε να εγκαταλείψει το ποίμνιό του. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης (1945-1951) και της Μητροπόλεως Δαμπροβοσνίας (1945-1951). Στις 30 Μαΐου 1951 εξελέγη Μητροπολίτης Δαμπροβοσνίας. Εκοιμήθη στο Σεράγεβο στις 7 Σεπτεμβρίου 1966. Ενταφιάστηκε στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ στο Σεράγεβο (γνωστό και ως Παλαιά Ορθόδοξη Εκκλησία).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.