Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κυρός Λεωνίδας. (1897-1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Χριστοφόροβιτς Λόμπατσεφ γεννήθηκε το 1897 (ή το 1896) στο χωριό Τσέρνιε Γκριάζι του Κυβερνείου της Μόσχας. Το 1925 εκάρη μοναχός και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ρυμπίνσκ Σεραφείμ. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 14 Ιουλίου 1925 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης Πέτρο. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου, όπου ο Επίσκοπος Μεγάλου Ροστόβου Ευγένιος, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου τον χειροθέτησε Αρχιμανδρίτη. Το 1930 συνελήφθη και έζησε τα επόμενα τέσσερα χρόνια στα καταναγκαστικά έργα. Μετά τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο υπηρέτησε ως εφημέριος στη Μόσχα. Από τον Δεκέμβριο του 1948 μέχρι το 1950 διετέλεσε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 7 Ιουνίου 1953 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Αστραχανίου και Στάλινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου και Γερμανίας Βόρι και τους Επισκόπους Καζάν και Τσιστοπόλεως Ιώβ και Βολυνίας και Ροβνό Παλλάδιο. Στις 9 Φεβρουαρίου 1954 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ και στις 22 Μαρτίου 1960 Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 9 Μαΐου 1960 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Ιουλίου 1962 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 14 Μαΐου 1963 εξελέγη για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου, αλλά στις 29 Μαΐου του ίδιου έτους μετατέθηκε στην Επισκοπή Ιβανόβου και Κίνεσμα. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 28 Ιουλίου 1967. Ενταφιάστηκε στο Κοιμητήριο Μπαμπούνσκη στη Μόσχα.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.