Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ιβανόβου και Κινεσμά κυρός Ιώβ. (1898-1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Αντριάνοβιτς Κρέσοβιτς γεννήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 1898 στο χωριό Μόκρετς του Κυβερνείου Βολυνίας της Ουκρανίας. Στις 30 Οκτωβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κρεμένετς Διονύσιο και στις 5 Μαρτίου 1922 Πρεσβύτερος. Στις 25 Ιανουαρίου 1942 χήρεψε και στις 21 Ιουλίου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου. Στη συνέχεια έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Ιουλίου 1942 στο Μοναστήρι του Ποτσαέβου χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοβέλ, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βολυνίας και Κρεμένετς Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πολτάβας και Λουμπένσκη Βενιαμίν, Αικατερινοσλάβ και Ζαπορόζιε Δημήτριο και Βιννίτσης και Ποδόλσκ Ευλόγιο. Στις 6 Ιουνίου 1943 εξελέγη Επίσκοπος Τερνοπόλεως και Ντουμπένσκη και στις 14 Φεβρουαρίου 1945 Επίσκοπος Ισμαήλ. Στις 5 Απριλίου 1946 παραιτήθηκε λόγω ασθενείας και αποσύρθηκε σε ένα από τα Μοναστήρια της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 29 Ιουλίου 1946 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λυσκώβου, Βικάριος της Επισκοπής Γκόρκι. Το 1948 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Γκόρκι. Στις 7 Δεκεμβρίου 1950 εξελέγη Επίσκοπος Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς και στις 20 Ιουλίου 1951 Επίσκοπος Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας. Στις 28 Ιανουαρίου 1953 εξελέγη Επίσκοπος Καζάν και Τσιστοπόλεως και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1954 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1955 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σαρατώβου. Στις 26 Δεκεμβρίου 1957 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε «Καζάν και Μαρίισκ». Στις 22 Μαρτίου 1960 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Το ίδιο έτος καταδικάστηκε σε τριετή φυλάκιση με την κατηγορία της υπεξαίρεσης χρημάτων. Στην πραγματικότητα όμως επειδή αντιτάχθηκε στο κλείσιμο Ναών στην Επισκοπή του. Στις 23 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου και στις 16 Οκτωβρίου 1973 Αρχιεπίσκοπος Ιβανόβου και Κινεσμά. Στις 6 Οκτωβρίου 1977 παραιτήθηκε για λόγους υγείας και αποσύρθηκε στο Λβώβ της Ουκρανίας κοντά στα παιδιά του. Εκοιμήθη στις 4 Δεκεμβρίου 1977. Την νεκρώσιμη ακολουθία τέλεσε στις 7 Δεκεμβρίου 1977 ο Μητροπολίτης Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαος.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.