Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν κυρός Νέστωρ. (1900-1969).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικήτας Αρσένιεβιτς Τουγκάη γεννήθηκε στις 3 Απριλίου 1900 στο χωριό Τζουλιάνι του Νομού Κιέβου. Το 1923 μετέβη στο Λένινγκραδ. Εκεί εκάρη μοναχός το 1924 και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βέλιζ Νεκτάριο. Στις 16 Φεβρουαρίου 1933 συνελήφθη στο Λένινγκραδ και στις 5 Απριλίου 1933 εστάλη στην εξορία για δέκα χρόνια. Στη διάρκεια του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου βρέθηκε στις τάξεις του κόκκινου στρατού. Μετά τον πόλεμο έγινε δεκτός από την αδελφότητα της Πετσέρσκαγια Λαύρας του Κιέβου. Στις 30 Δεκεμβρίου 1946 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννη. Στις 16 Αυγούστου 1953 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Δεκεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Βλαδιμήρου στο Κίεβο τιτουλάριος Επίσκοπος Ουμάν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσώνος και Οδησσού Νίκωνα και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Παλλάδιο και Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ανδρέα. Στις 11 Νοεμβρίου 1954 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 16 Μαρτίου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου και στις 30 Μαρτίου 1964 Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 17 Φεβρουαρίου 1969.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.