Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Σερβίων και Κοζάνης κυρός Ιωακείμ. (1883-1962).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Αποστολίδης γεννήθηκε στο Ορτάκιοϊ της Βιθυνίας το 1883. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1906. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Ιωακείμ τον Γ΄. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Δέρκων ενώ το 1907 προσελήφθηκε στην Πατριαρχική αυλή ως Διάκονος της σειράς. Εν συνεχεία προήχθη σε Τριτεύοντα και Δευτερεύοντα Διάκονο. Στις 4 Μαΐου 1914 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Μετρών και Αθύρων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας Πολύκαρπος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σωζοαγαθουπόλεως Δωρόθεο και Μυριοφύτου Φιλόθεο. Στις 14/27 Μαρτίου 1923 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης. Στις 17 Απριλίου 1926 εξελέγη Μητροπολίτης Αυστραλίας. Στις 24 Ιουνίου 1926 παύθηκε και στις 15 Μαρτίου 1927 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Σερβίων και Κοζάνης. Στις 12 Απριλίου 1945 παύθηκε λόγω της συμμετοχής του στο ΕΑΜ. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 2 Απριλίου 1962.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Απριλίου 2018.