Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1985

ΕΤΟΣ 1985

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πέλλης κυρός Κλαύδιος. (+ 06-01-1985).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο Κλαύδιος Παπασταματίου γεννήθηκε στο Νέο Καρλόβασι της Σάμου το 1898. Στις 18 Φεβρουαρίου 1922 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 1922 και Πρεσβύτερος στις 23 Αυγούστου 1937 από τον Αρχιεπίσκοπο Πέλλης Μεθόδιο. Το 1952 διορίστηκε Ηγούμενος του Προσκυνήματος της Γεθσημανή. Στις 17 Οκτωβρίου 1955 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα Αρχιεπίσκοπος Πέλλης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Διοκαισαρείας Ειρήναρχος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ναζαρέτ Ισίδωρο και τον Αρχιεπίσκοπο Μαδάβων Βαρθολομαίο. Εκοιμήθη στις 6 Ιανουαρίου 1985.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Χερσονήσου κυρός Νικόλαος. (+ 23-01-1985).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Στέφανος Παύλοβιτς Ερέμην γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 1892 στην περιοχή του Ντον. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι. Εκεί χειροτονήθηκε Διάκονος στις 25 Φεβρουαρίου 1940. Στις 8 Οκτωβρίου 1942 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 15 Μαρτίου 1945 εκάρη μοναχός. Το 1945 εισήλθε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείο Ρωσίας. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Δεκεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κλισύ. Η χειροτονία τελέσθηκε στο Βερολίνο από το Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Πιτιρίμ και τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου και Γερμανίας Βόρι. Στις 11 Νοεμβρίου 1954 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και τοποθετήθηκε Έξαρχος του Πατριαρχείου Ρωσίας στη Δυτική Ευρώπη με έδρα το Παρίσι. Στις 5 Ιανουαρίου 1960 προήχθη σε Μητροπολίτη και έλαβε τον τίτλο του Μητροπολίτη Χερσονήσου (Χερσονήσου). Στις 14 Ιανουαρίου 1963 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 23 Ιανουαρίου 1985. Η νεκρώσιμη ακολουθία τελέσθηκε στο Παρίσι στις 30 Ιανουαρίου 1985, προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Σούροζ Αντωνίου με τη συμμετοχή και του Αρχιεπισκόπου Βρυξελλών και Βελγίου Βασιλείου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αυλώνος κυρός Παντελεήμων. (+ 30-01-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αργυρουπόλεως κυρός Καλλίνικος. (+ 07-02-1985).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ κυρός Νικάνωρ. (+ 19-02-1985).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νεσλουχόβσκη γεννήθηκε στο Ροβάνιτσε της Λευκορωσίας στις 8 Μαρτίου 1908. Στις 21 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λιούμπλιν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μπιελοστόκ. Στις 5 Μαΐου 1966 εξελέγη Επίσκοπος Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ. Το 1978 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 18 Ιουλίου 1981 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 19 Φεβρουαρίου 1985.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Τετριτσκαρόης κυρός Ζηνόβιος. (+ 08-03-1985).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ζαχαρίας Ιωακείμοβιτς Μαζούγκα γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1896 στο Γλουχώβ της Επαρχίας Τσερνιγόβου (σήμερα Επαρχία Σουμύ) της Ουκρανίας. Το 1921 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Γκλιντσκόβου. Το 1922 μετά το κλείσιμο του Μοναστηριού μετέβη στον Καύκασο στο Μοναστήρι της Κοιμήσεως της Θεοτόκου κοντά στη Σουχούμη. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1922 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1925 από τον Επίσκοπο Σουχούμης Νίκωνα. Υπηρέτησε ως Πρεσβύτερος στη Σουχούμη (1925-1930) και στο Ροστώφ (1930-1936). Από το 1936 μέχρι το 1942 βρισκόταν υπό κράτηση στα Ουράλια. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Τιφλίδα (1942-1945), στην Αρμενία (1945-1947), στην Βατούμη (1947-1950) και πάλι στην Τιφλίδα (1950-1956). Στις 30 Δεκεμβρίου 1956 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σενανοβανίας. Το 1960 ονομάστηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τετριτσκαρόης. Το 1972 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 8 Μαρτίου 1985.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ασπένδου κυρός Ματθαίος. (+ 13-03-1985).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Αγίου Φραγκίσκου και Καλιφορνίας κυρός Θεόδωρος. (+ 03-04-1985).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Βασίλιεβιτς Τεκούτσεφ γεννήθηκε στις 14 Μαΐου 1908 στην περιοχή του Ροστόβου. Το 1919 μετέβη στο εξωτερικό. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι από όπου αποφοίτησε το 1929. Στις 28 Μαρτίου 1930 εκάρη μοναχός από τον Έξαρχο-Μητροπολίτη Ευλόγιο. Στις 30 Μαρτίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Σεβαστοπόλεως Βενιαμίν και στις 25 Μαΐου Πρεσβύτερος από το Μητροπολίτη Ευλόγιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Γαλλία. Το 1931 παρέμεινε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείο Ρωσίας, ενώ ο Μητροπολίτης Ευλόγιος πέρασε στη δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Συνέχισε την υπηρεσία του στη Γαλλία μέχρι το 1936 οπότε μετέβη στην Αμερική. Εκεί υπηρέτησε ως Γραμματέας του Αρχιεπισκόπου Νέας Υόρκης και Βορείου Αμερικής. Από το 1937 μέχρι το 1943 υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Άγιο Φραγκίσκο και το 1943 στο Σικάγο. Στις 5 Δεκεμβρίου 1943 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Δεκεμβρίου 1943 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αργεντινής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αλεουτίων και Βορείου Αμερικής Βενιαμίν, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αμερικής και Καναδά Διονύσιο (Πατριαρχείο Σερβίας) και Σικάγου Γεράσιμο (Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στην Αργεντινή έφτασε στις 9 Απριλίου 1947. Εκεί παρέμεινε για έξι περίπου έτη. Αναγκάστηκε όμως να αναχωρήσει διότι οι αρχές της Αργεντινής δεν ανανέωσαν τη βίζα του. Τον Ιούλιο του 1952 εξελέγη Επίσκοπος Αγίου Φραγκίσκου και Καλιφορνίας. Το 1956 παραιτήθηκε και το 1957 έφυγε για τη Ρωσία όπου εγκαταστάθηκε αρχικά στην Οδησσό. Στη συνέχεια πέρασε από διάφορες περιοχές για να καταλήξει στο Πσκωβ. Εκοιμήθη στις 3 Απριλίου 1985. Στη νεκρώσιμη ακολουθία, η οποία τελέσθηκε στις 5 Απριλίου προεξήρχε ο Μητροπολίτης Πσκώβου και Πορχώβου Ιωάννης.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λαρίσης και Πλαταμώνος κυρός Ιάκωβος. (+ 05-04-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ κυρός Μιχαήλ. (+ 25-04-1985).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Αντρέεβιτς Τσουμπ γεννήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1912 στον Νομό Λένινγκραδ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1950. Στις 11 Ιουνίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Λούγκας Συμεών και στις 12 Ιουνίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Στις 4 Δεκεμβρίου 1953 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριο και προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λούγκας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσώνος και Οδησσού Νίκωνα και τους Επισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Ρωμανό και Κοστρομά και Γκάλιτς Ιωάννη. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στην Φινλανδία από τις 13 Δεκεμβρίου 1953 μέχρι τις 11 Νοεμβρίου 1954. Στις 11 Νοεμβρίου 1954 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλαιάς Ρωσίας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την 1 Φεβρουαρίου 1955 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιασμά, Βικάριος και τοποτηρητής της Επισκοπής Σμολένσκ. Στις 5 Απριλίου 1955 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη. Στις 15 Αυγούστου 1957 εξελέγη Επίσκοπος Βερολίνου και Γερμανίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Σμολένσκ. Στις 5 Μαρτίου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας. Στις 8 Αυγούστου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Μπακού. Στις 25 Φεβρουαρίου 1965 προήχθη στον βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κρασνοδάρ και Κουμπάν από τις 20 Αυγούστου 1966 μέχρι τις 8 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 27 Φεβρουαρίου 1968 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ και στις 11 Οκτωβρίου 1972 Αρχιεπίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 τοποθετήθηκε για δεύτερη φορά στην Επισκοπή Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Εκοιμήθη στις 25 Απριλίου 1985.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κυρός Γρηγόριος. (+ 30-05-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως κυρός Βλάσιος. (+ 03-06-1985).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδος κυρός Χρυσόστομος. (+ 03-07-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μιλήτου κυρός Αιμιλιανός. (+ 24-07-1985).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης κυρός Βαρνάβας. (+ 19-08-1985).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βρυξελλών και Βελγίου κυρός Βασίλειος. (+ 22-09-1985).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παγκράτιος Αλεξάντροβιτς Κριβοσέιν γεννήθηκε στις 17/30 Ιουνίου 1900 στην Αγία Πετρούπολη. Το 1926 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Παντελεήμονος στο Άγιον Όρος. Από το 1942 μέχρι το 1945 διετέλεσε μόνιμος αντιπρόσωπος της Ιεράς Μονής Αγίου Παντελεήμονος στην Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους. Διετέλεσε επίσης μέλος της Ιεράς Επιστασίας κατά το έτος 1944-1945. Τον Σεπτέμβριο του 1947 αναχώρησε από το Άγιον Όρος. Στις 21 Μαΐου 1951 χειροτονήθηκε Διάκονος και την επομένη ημέρα Πρεσβύτερος στην Οξφόρδη από τον Επίσκοπο Δαλματίας Ειρηναίο (Πατριαρχείο Σερβίας), με τη συγκατάθεση της Ιεράς Μονής Αγίου Παντελεήμονος. Το 1959 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Ιουνίου 1959 χειροτονήθηκε στο Λονδίνο Επίσκοπος Βολοκολάμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και του Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κλισύ Νικόλαος με τον Επίσκοπο Σεργιέβου Αντώνιο. Το Νοέμβριο του 1959 τοποθετήθηκε ως Βικάριος Επίσκοπος στο Παρίσι. Στις 31 Μαΐου 1960 εξελέγη Επίσκοπος Βρυξελλών και Βελγίου και στις 21 Ιουνίου του ίδιου έτους προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 22 Σεπτεμβρίου 1985.

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής κυρός Γρηγόριος. (+ 09-10-1985).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Γρηγόριος Ουντίτσκη γεννήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1911 στη Βελίκα Κίκιντα της Γιουγκοσλαβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Το 1936 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου στο Άγιον Όρος. Το 1936 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1938 μετέβη στις Η.Π.Α. Κατά τον δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο επέστρεψε στη Γιουγκοσλαβία. Μετά το τέλος του πολέμου μετέβη στην Ιταλία και στη συνέχεια επέστρεψε στις Η.Π.Α. Στις 3 Αυγούστου 1963 χειροτονήθηκε στην Αλχάμπρα της Καλιφόρνιας πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Δυτικής Αμερικής. Εκοιμήθη στις 9 Οκτωβρίου 1985. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στις 15 Οκτωβρίου 1985 προεξάρχοντος του Επισκόπου Νύσσης Ειρηναίου.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Ιωάννης. (+ 12-10-1985).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Φιλίπποβιτς Λαβρινένκο γεννήθηκε στις 12 Μαρτίου 1899. Εκάρη μοναχός το 1921 στη Σκήτη του Αγίου Ανδρέου στο Άγιον Όρος από τον Επίσκοπο Σεβαστοπόλεως Βενιαμίν. Από τον ίδιο Επίσκοπο χειροτονήθηκε Διάκονος στις 26 Ιουνίου 1921 και Πρεσβύτερος στις 31 Ιουλίου του ίδιου έτους. Το 1922 μετέβη στην Πολωνία. Το 1932 προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Δεκεμβρίου 1941 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κοβέλ, Βικάριος της Επισκοπής Βολυνίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βολυνίας και Ζιτόμιρ Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Οδησσού και Χερσώνος Αντώνιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Σίμωνα και Πίνσκ και Πολεσίας Βενιαμίν. Το 1942 εξελέγη Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν. Το 1943 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος Πολεσίας και Μπρέστ. Το 1944 παραιτήθηκε και τοποθετήθηκε Προϊστάμενος του Ρωσικού Ναού στο Μαρίενμπαντ (Μαριάνσκε Λάζνε) της Τσεχοσλοβακίας. Το 1946 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μολοτώβου και στις 31 Μαΐου 1956 Αρχιεπίσκοπος Άλμα Άτα. Στις 14 Μαρτίου 1957 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 15 Ιουλίου 1959 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 16 Μαρτίου 1961 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς παραιτήθηκε όμως στις 5 Μαΐου του ίδιου έτους. Έκτοτε διέμενε στην Χερσώνα όπου και εκοιμήθη στις 12 Οκτωβρίου 1985.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.