Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βολυνίας και Ροβνό κυρός Δαμιανός. (1899-1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Γεωργίεβιτς Μάρτσουκ γεννήθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1899 στο χωριό Κορορστιάνινο της Κομητείας Ροβνό του Κυβερνείου Βολυνίας. Στις 6 Οκτωβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κρεμένετς Διονύσιο και στις 9 Οκτωβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Από το 1921 μέχρι το 1941 υπηρέτησε στην Επισκοπή Βολυνίας. Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Κάμενετς Ποδόλσκ, Βολυνίας, Βιννίτσης, Τσερνοβικίου καθώς και στην Εκκλησία της Πολωνίας. Στις 2 Απριλίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βιννίτσης και Βρατσλάβας Σίμωνα και τους Επισκόπους Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νέστορα και Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόγκ Ιωάσαφ. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 30 Δεκεμβρίου 1986 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Λούτσκ στις 4 Ιουλίου 1987.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2019.