Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1987

ΕΤΟΣ 1987

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ντητρόιτ κυρός Βαλεριανός. (+ 28-01-1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Φιορέλ Τρύφα γεννήθηκε στο Καμπένι της Τρανσυλβανίας στις 24 Ιουνίου 1914. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Ιασίου το 1935. Το 1941 φυλακίστηκε σε διάφορα στρατόπεδα της Γερμανίας. Μετά το τέλος του πολέμου απελευθερώθηκε και το 1950 μετέβη στις Η.Π.Α. Στις 27 Απριλίου 1952 χειροτονήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Ρουμανικής Επισκοπής Η.Π.Α. υπό τον Επίσκοπο Πολύκαρπο. Το 1958 μετά την κοίμηση του Επισκόπου Πολυκάρπου εξελέγη Επίσκοπος της Ρουμανικής Επισκοπής των Η.Π.Α. Στις 31 Μαΐου 1960 εντάχθηκε στο κλίμα της Μετροπόλια και στις 7 Μαρτίου 1970 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Ιουνίου 1984 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας λόγω κατηγοριών εναντίον του για συμμετοχή στη Σιδηρά Ταξιαρχία. Εγκατέλειψε τις Η.Π.Α. και εγκαταστάθηκε στην Πορτογαλία όπου και εκοιμήθη στις 28 Ιανουαρίου 1987.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πολυανής και Κιλκισίου κυρός Χαρίτων. (+ 15-02-1987).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Κυπριανός. (+ 05-04-1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βικέντεβιτς Ζερνώφ γεννήθηκε στις 25 Ιανουαρίου/7 Φεβρουαρίου 1911 στη Μόσχα. Στις 10 Αυγούστου 1944 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 12 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας και από το 1950 μέχρι το 1951 στην Επισκοπή Βερολίνου. Τον Ιούλιο του 1961 εκάρη μοναχός με το όνομα Κυπριανός και σύντομα προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Αυγούστου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επαρχίας Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Πιτιρίμ, τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τον Επίσκοπο Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Ιωάννη. Στις 14 Νοεμβρίου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος και πάλι της Επισκοπής Μόσχας και διορίστηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 3 Αυγούστου 1963 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1964 παραιτήθηκε από τη θέση του Αρχιγραμματέα. Στις 20 Μαΐου 1964 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης, θέση από την οποία παραιτήθηκε στις 23 Ιουνίου 1966 και διέμενε έκτοτε εφησυχάζων στη Μόσχα. Εκοιμήθη στις 5 Απριλίου 1987.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιδινίου κυρός Φιλάρετος. (+ 04-06-1987).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Φιλάρετος Ζέκωφ γεννήθηκε στις 5 Ιουνίου 1921 στο Βιδίνιο. Στις 30 Ιουνίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Στις 2 Μαΐου 1971 εξελέγη Μητροπολίτης Βιδινίου. Εκοιμήθη στις 4 Ιουνίου 1987.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου κυρός Ιάκωβος. (+ 16-06-1987).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βολυνίας και Ροβνό κυρός Δαμιανός. (+ 04-07-1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Γεωργίεβιτς Μάρτσουκ γεννήθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1899 στην περιοχή του Ροβνό. Στις 6 Οκτωβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κρεμένετς Διονύσιο και στις 9 Οκτωβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Από το 1921 μέχρι το 1941 υπηρέτησε στην Επισκοπή Βολυνίας. Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Κάμενετς Ποδόλσκ, Βολυνίας, Βιννίτσης, Τσερνοβικίου καθώς και στην Εκκλησία της Πολωνίας. Στις 2 Απριλίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βιννίτσης και Βρατσλάβας Σίμωνα και τους Επισκόπους Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νέστορα και Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόγκ Ιωάσαφ. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 30 Δεκεμβρίου 1986 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 4 Ιουλίου 1987.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κώου κυρός Ιεζεκιήλ. (+ 22-07-1987).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ κυρός Γλέμπ. (+ 25-07-1987).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Σμιρνώφ γεννήθηκε στις 23 Αυγούστου 1913 στο Ορέχωβο Ζούεβο της Μόσχας. Το 1917 η οικογένειά του μετακόμισε στο Ζαχάροβο (Zakharovo) του Ριαζάν. Στις 22 Σεπτεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Νικόλαο. Στις 11 Νοεμβρίου 1957 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν. Το 1960 χήρεψε. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1973 τοποθετήθηκε Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού του Ριαζάν και Γραμματέας της Επισκοπής Ριαζάν. Στις 4 Μαΐου 1976 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα και στις 5 Μαΐου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Μαΐου 1976 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χαλκηδόνος Μελίτωνα (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Τρανουπόλεως Δαμασκηνό (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Κρουτίτσης και Κολόμνας Σεραφείμ, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ιωάννη, Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και τον Επίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1978 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 25 Ιουλίου 1987.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως κυρός Ιωακείμ. (+ 30-07-1987).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μπαλασάκης γεννήθηκε στο Πορτ Σάιδ της Αιγύπτου το 1924. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1946 και Πρεσβύτερος το 1952. Διετέλεσε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας από το 1969 μέχρι το 1973. Στις 6 Δεκεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος. Το 1983 εξελέγη Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως. Εκοιμήθη στην Αλεξάνδρεια στις 30 Ιουλίου 1987.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Υόρκης κυρός Ιωσήφ. (+ 04-09-1987).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Ιωσήφ Ντικώφ γεννήθηκε στο Πλέβεν στις 11 Απριλίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1934. Στις 18 Μαΐου 1935 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1935 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Παΐσιο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1936 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος των Μητροπόλεων Βράτζης, Φιλιππουπόλεως και Σόφιας. Στις 7 Απριλίου 1957 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως, Βικάριος της Μητροπόλεως Σόφιας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Άκρονος από το 1970 μέχρι το 1972. Στις 17 Δεκεμβρίου 1972 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Υόρκης. Εκοιμήθη στις 4 Σεπτεμβρίου 1987.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κυρός Τίτος. (+ 11-09-1987).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τρωάδος κυρός Ανδρέας. (+ 1987).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.