Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ κυρός Δαμασκηνός. (1937-1989).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Ιβάνοβιτς Μποντρύ γεννήθηκε στις 20 Απριλίου 1937 στον συνοικισμό  Μπελέν της Επαρχίας Νεβέλης του Διαμερίσματος Βελίκε Λούκι του Νομού Καλλίνιν. Το 1966 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ. Στις 13 Δεκεμβρίου 1968 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 17 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 29 Μαρτίου 1970 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Την ίδια χρονιά αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 16 Οκτωβρίου 1972 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Οκτωβρίου 1972 χειροτονήθηκε στην Μόσχα Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μιχαήλ, Κρασνοδάρ και Κουμπάν Αλέξιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και τους Επισκόπους Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βαρθολομαίο, Ζαράισκ Χρυσόστομο, Βίλνας και Λιθουανίας Ανατόλιο και Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ και στις 4 Οκτωβρίου 1979 Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 19 Απριλίου 1985 εξελέγη Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Εκοιμήθη την 1 Ιουλίου 1989.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 14 Μαΐου 2022.