Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος κυρός Κύριλλος. (1908-1991).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Αξιώτης γεννήθηκε στην Μυτιλήνη το 1908. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1932, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο Ἡθική του Μεγάλου Βασιλείου. Στις 25 Μαρτίου 1932 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Μάξιμο. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος στη Μητρόπολη Χαλκηδόνος. Στις 10 Αυγούστου 1933 διορίστηκε Υπογραμματεύς της Ιεράς Συνόδου. Στις 16 Ιανουαρίου 1937 προήχθη σε Αρχιγραμματέα. Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στις 21 Φεβρουαρίου 1937 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μάξιμο. Στις 28 Φεβρουαρίου 1937 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Οκτωβρίου 1943 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλδίας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 10 Οκτωβρίου 1943. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πριγκηποννήσων Θωμά, Θεοδωρουπόλεως Λεόντιο, Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνο, Χριστουπόλεως Μελέτιο, Λαοδικείας Δωρόθεο και Φιλαδελφείας Αιμιλιανό. Εκοιμήθη στην Αθήνα την 1 Μαΐου 1991. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 8 Μαΐου 1991, προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Δημητρίου. Ενταφιάστηκε στο Νεκροταφείο Σισλή.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Μαΐου 2022.