Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δαμπροβοσνίας κυρός Βλαδισλαύος. (1913-1992).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Βοϊσλάβ Μίτροβιτς γεννήθηκε στις 26 Μαΐου 1913 στο Στάρο Σέλο του Δήμου Γκλάμοτς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στη συνέχεια σπούδασε ιστορία στη Φιλοσοφική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 15 Μαΐου 1952 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρακόβιτσας (στη δικαιοδοσία της Αρχιεπισκοπής Βελιγραδίου). Στις 28 Ιουνίου 1952 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 27 Ιανουαρίου 1953 Πρεσβύτερος. Στις 31 Ιουλίου 1955 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Βικέντιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δαμπροβοσνίας Νεκτάριο και τους Επισκόπους Βουδιμίου Γερμανό και Τοπλικίου Δοσίθεο. Την 1 Ιουνίου 1967 εξελέγη Μητροπολίτης Δαμπροβοσνίας. Ενθρονίστηκε στις 2 Ιουλίου 1967. Εκοιμήθη στο Βάλιεβο στις 13 Σεπτεμβρίου 1992.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022.