Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ κύριος Ιουστίνος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Χοντέα γεννήθηκε στο χωριό Ροζάβλεα (Rozavlea) της Κομητείας Μαραμούρες της Ρουμανίας στις 23 Ιουνίου 1961. Αποφοίτησε από από το Θεολογικό Σεμινάριο Σιμπίου το 1983 και από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1984. Το 1985 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρόχια. Στις 15 Αυγούστου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σιχάτας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μαραμούρες. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Αντώνιος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Βαρθολομαίο και τους Επισκόπους Μαραμούρες και Σατμάρ Ιουστινιανό, Άλβας Ιούλιας Ανδρέα, Άρτζες Καλλίνικο, Οραδίας Ιωάννη και Ιενοπόλεως Αιμιλιανό. Στις 16 Δεκεμβρίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.