Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1994

ΕΤΟΣ 1994

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κύριος Ευμένιος. 15-01-1994.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πλοεστίου κύριος Βικέντιος. 02-02-1994.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Γκριφόνι γεννήθηκε στο Βουκουρέστι στις 23 Αυγούστου 1954. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Σιμπίου το 1978. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1983. Στις 2 Φεβρουαρίου 1994 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Το 2000 του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Γραμματέως της Ιεράς Συνόδου. Στις 18 Ιουνίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Σλομπόζιας και Καλαρασίου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας κύριος Νέστωρ. 06-03-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Εκοιμήθη στις 5 Νοεμβρίου 2004. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαρναούλης και Αλτάισκ κύριος Αντώνιος. 19-03-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 8 Ιουλίου 2001. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κύριος Νεκτάριος. 26-03-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 19 Νοεμβρίου 1994. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σναγοβεάνου κύριος Θεοδόσιος. 02-04-1994.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Μακεδόνιος Πετρέσκου γεννήθηκε στην Βάτρα Ντορνέη στις 12 Δεκεμβρίου 1955. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου του 1980. Στις 6 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Κράσνας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 3 Μαρτίου 1991. Στις 2 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σναγοβεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου. Στις 21 Φεβρουαρίου 2001 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τόμιδος.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κύριος Παύλος. 10-04-1994.
(Εκκλησία της Κύπρου).

Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βερεγίας κύριος Ευγένιος. 16-04-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βαλέριος Γερμάνοβιτς Ρεσέτνικωφ γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1957. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 3 Αυγούστου 1986 χειροτονήθηκε Διάκονος, στις 27 Αυγούστου 1986 εκάρη μοναχός και στις 28 Αυγούστου 1986 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Την 1 Ιανουαρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Αυγούστου 1991 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σταυρουπόλεως. Στις 16 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βερεγίας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 18 Ιουλίου 1995 τοποθετήθηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας και του Θεολογικού Σεμιναρίου. Στις 18 Ιουλίου 1998 τέθηκε επικεφαλής της Εκπαιδευτικής Επιτροπής του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Μαΐου 2018 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας. Στις 3 Ιουνίου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σιχάτας κύριος Ιουστίνος. 17-04-1994.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιουστίνος Χοντέα γεννήθηκε στην Ροζάβλεα του Μαραμούρες στις 23 Ιουνίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1984. Στις 17 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σιχάτας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μαραμούρες. Στις 16 Δεκεμβρίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κύριος Ιγνάτιος. 28-05-1994.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 26 Ιουνίου 2018. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερροίας και Ναούσης κύριος Παντελεήμων. 29-05-1994.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας κύριος Κωνσταντίνος. 29-05-1994.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας - Νέας Γρατσανίτσης κύριος Σάββας. 17-06-1994.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Σάββας Γιούριτς γεννήθηκε στο Σικάγο των Η.Π.Α. στις 27 Φεβρουαρίου 1942. Στις 15 Φεβρουαρίου 1964 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου 1964 και Πρεσβύτερος στις 23 Φεβρουαρίου 1964. Στις 17 Ιουνίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας δικαιοδοσίας της Μητροπόλεως Νέας Γρατσανίτσης. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Σλαυονίας. Την 1 Νοεμβρίου 2013 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κύριος Ευγένιος. 26-06-1994.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 15 Σεπτεμβρίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπρανιτσέβου κύριος Ιγνάτιος. 26-06-1994.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ντομπρίβογε Μίντιτς γεννήθηκε στο Κνεζ-Σέλο της Νύσσης στις 17 Οκτωβρίου 1954. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1980. Το 1987 ανακηρύχθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 από τον Μητροπολίτη Περγάμου Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 29 Δεκεμβρίου 1993. Στις 26 Ιουνίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπρανιτσέβου.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κοβάσνας και Χαργκίτας κύριος Ιωάννης. 20-07-1994.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιωάννης Σελεγιάν γεννήθηκε στο Πιετράνι του Μπιχόρ της Ρουμανίας στις 14 Νοεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1990. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Αυγούστου 1990 και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1990. Στις 20 Ιουλίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κοβάσνας και Χαργκίτας. Στις 18 Ιουνίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο τιμής ένεκεν. Στις 16 Δεκεμβρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Βανάτου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου κύριος Μεθόδιος. 30-07-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 13 Σεπτεμβρίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας κύριος Γουρίας. 31-07-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάντροβιτς Κουζμένκο γεννήθηκε στο Ντεμπάλτσεβο του Δονέτσκ της Ουκρανίας στις 11 Αυγούστου 1964. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1991. Στις 2 Ιουλίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Ιουλίου 1990 από τον Επίσκοπο Ποδόλσκ Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουλίου 1990 από τον ίδιο Επίσκοπο, ο οποίος ήδη είχε εκλεγεί Επίσκοπος Τασκένδης. Από το 1991 μέχρι το 1992 υπηρέτησε στην Πνευματική αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το 1992 προσελήφθη στην Επισκοπή Δονέτσκ της οποίας διετέλεσε Αρχιγραμματέας. Στις 31 Ιουλίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας. Στις 10 Φεβρουαρίου 2011 παραιτήθηκε.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου κύριος Σεραφείμ. 01-08-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Φεοντόροβιτς Ζαλιζνίτσκη γεννήθηκε στο χωριό Λοσάτιν της Επαρχίας Κρεμένετς του Νομού Τερνοπόλεως της Ουκρανίας στις 16 Ιανουαρίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Φεβρουαρίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 3 Μαρτίου 1985. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος Μπελοτσερκώβου στην Επισκοπή Κιέβου. Την 1 Αυγούστου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου. Στις 31 Μαΐου 2007 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 4 Ιουνίου 2007 παραιτήθηκε. Στις 29 Ιανουαρίου 2016 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σούμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας κύριος Ιννοκέντιος. 05-10-1994.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Νικηφόροβιτς Σεστοπάλ γεννήθηκε στο Γκορλόφ του Δονέτσκ της Ουκρανίας στις 8 Ιανουαρίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Στις 5 Οκτωβρίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τουλτσίν και Βρατσλάβας. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 8 Μαΐου 2008 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας.

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2018.