Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1995

ΕΤΟΣ 1995

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ατάρανδος κύριος Βασίλειος. 24-01-1995.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νταράγιας κύριος Μωυσής. 24-01-1995.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πύργου κύριος Ιωάννης. 24-01-1995.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Διαυλείας κύριος Δαμασκηνός. 27-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κερνίτσης κύριος Λεόντιος. 27-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 24 Νοεμβρίου 2002. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστουπόλεως κύριος Πέτρος. 27-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 26 Δεκεμβρίου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κύριος Ανδρέας. 28-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κύριος Νικόδημος. 28-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 21 Μαΐου 1995. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νεοχωρίου κύριος Παύλος. 28-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κύριος Παντελεήμων. 29-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κύριος Αλέξιος. 29-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαραθώνος κύριος Μελίτων. 29-01-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 24 Δεκεμβρίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γαβάλων κύριος Δημήτριος. 12-03-1995.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεμοκμέδης κύριος Ιωσήφ. 07-04-1995.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Γκίβι Κικβάτζε γεννήθηκε στην Τσοχαταούρη της Γεωργίας στις 17 Σεπτεμβρίου 1959. Στις 16 Μαΐου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Μαΐου 1991 και Πρεσβύτερος στις 3 Νοεμβρίου 1991. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Απριλίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σεμοκμέδης. Το 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Ιουνίου 2007 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικόζης και Τσχινβάλης κύριος Ησαΐας. 10-04-1995.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ζουράμπ Τσαντουρία γεννήθηκε στην Ζουγκδίδη το 1961. Το 1993 εκάρη μοναχός. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1994. Στις 10 Απριλίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικόζης και Τσχινβάλης. Στις 28 Νοεμβρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 30 Απριλίου 2006 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπορτζόμης και Αχαλκαλάκης κύριος Σεραφείμ. 14-04-1995.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Ταμάζ Τζότζουα γεννήθηκε στην Σοχούμη της Γεωργίας στις 15 Φεβρουαρίου 1961. Στις 28 Αυγούστου 1992 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 26 Νοεμβρίου 1992. Στις 14 Απριλίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπορτζόμης και Αχαλκαλάκης. Το 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 17 Οκτωβρίου 2002 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Μπορτζόμης και Μπακουριάνης". Στις 18 Νοεμβρίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 24 Απριλίου 2016 παραιτήθηκε.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κύριος Ιερόθεος. 20-07-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κύριος Βασίλειος. 21-07-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 16 Μαΐου 2014. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σάμου και Ικαρίας κύριος Ευσέβιος. 22-07-1995.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου κύριος Αλέξιος. 19-08-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 3 Δεκεμβρίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντουμποσάρ κύριος Ιουστινιανός. 01-09-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ιβάνοβιτς Οφτσίνικωφ γεννήθηκε στην Κοστερίοβα του Νομού Βλαδίμης στις 28 Ιανουαρίου 1961. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορία του Πανεπιστημίου του Ιβανόβου το 1983 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1992. Στις 24 Μαρτίου 1988 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 24 Ιουνίου 1988. Από το 1992 μέχρι το 1995 υπηρέτησε στην Επισκοπή Τβερ. Την 1 Σεπτεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντουμποσάρ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 6 Οκτωβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαρτίου 2010 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Νάρο-Φομίνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας και Προϊστάμενος των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ελίστας και Καλμίκιας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Αμούρ κύριος Μάρκος. 03-09-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βικτώροβιτς Τουζίκωφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 26 Σεπτεμβρίου 1961. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1994. Το 1991 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιουνίου 1992 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄ και Πρεσβύτερος τον Νοέμβριο του ίδιου έτους από τον Επίσκοπο Αστραχανίου Ιωνά. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Αστραχανίου. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Αμούρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους πρώην Μπακού Βαλεντίνο, Κλιν Λογγίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα, Αμπακάν και Κιζίλσκ Βικέντιο, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Βερεγίας Ευγένιο και Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 25 Φεβρουαρίου 2005 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιάτκας και Σλομποδά. Στις 8 Οκτωβρίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρασνογκόρσκ κύριος Σάββας. 12-09-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάντροβιτς Βολκώφ γεννήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1958 στη Δημοκρατία της Μορδοβίας. Στις 18 Μαΐου 1986 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το Δεκέμβριο του 1986 εκάρη Μοναχός. Στις 6 Ιανουαρίου 1987 κατά τη Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ. Στις 17 Μαρτίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρασνογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο, τους Αρχιεπισκόπους Κερτς Ανατόλιο, πρώην Μπακού Βαλεντίνο, Πένζας και Κουζνέτσκ Σεραφείμ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ Παντελεήμονα, Τβερ και Κάσιν Βίκτορα, Κρασνογιάρσκ και Ιενεσέη Αντώνιο, Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο και Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 5 Μαρτίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ. Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άνκορεϊτζ κύριος Ιννοκέντιος. 15-09-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Εκοιμήθη στις 6 Μαΐου 2002. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως κύριος Μιχαήλ. 08-10-1995.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 2019. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ευδοκιάδος κύριος Ειρηναίος. 21-11-1995.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μύρων κύριος Χρυσόστομος. 25-11-1995
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αγαθονικείας κύριος Απόστολος. 26-11-1995.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ κύριος Σέργιος. 10-12-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σικτιβκάρ και Βορκουτίας κύριος Πιτιρίμ. 19-12-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Παύλοβιτς Βολότσκωφ γεννήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 1961 στον Νομό Κρασνοδάρ. Στις 22 Νοεμβρίου 1982 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ισίδωρο. Ως Διάκονος υπηρέτησε στην Αυτόνομη Περιοχή Κόμι, η οποία τότε υπάγονταν στην Επισκοπή Αρχαγγέλου. Το 1984 εκάρη μοναχός και στις 27 Φεβρουαρίου 1987 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Οργάνωσε μια νέα ενορία στην πόλη Πετσόρα (Pechora) της Αυτόνομης Δημοκρατίας Κόμι και ένα γυναικείο Μοναστήρι. Στις 7 Απριλίου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Δεκεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σικτιβκάρ και Βορκουτίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Οντιτσώβου Ιώβ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Μουρμάνσκ Παντελεήμονα, Ίστρας Αρσένιο, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα και Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ Σέργιο. στις 16 Απριλίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον τίτλο "Σικτιβκάρ και Κόμι-Ζυριανών".

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ελίστας και Καλμίκιας κύριος Ζωσιμάς. 24-12-1995.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Μιχαήλοβιτς Οσταπένκο γεννήθηκε στο Νοβοτσερκάσκ του Νομού Τσελίνογκραδ του Καζαχστάν στις 12 Ιουλίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1981. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Γκρόζνι και από το 1985 στην Ελίστα. Το 1987 τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Καλμίκιας. Στις 7 Οκτωβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ελίστας και Καλμίκιας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Οντιτσώβου Ιώβ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Βερεγίας Ευγένιο και Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 24 Φεβρουαρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδικαυκάσου και Μαχατσκάλας. Στις 3 Ιουνίου 2016 παραιτήθηκε. Στις 21 Οκτωβρίου 2016 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σολικάμσκ και Τσουσόβοη.

 


Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Απριλίου 2019.