Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1996

ΕΤΟΣ 1996

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μόρφου κυρός Χρύσανθος. (+ 21-01-1996).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Χρύσανθος Σαρηγιάννης γεννήθηκε στην Κω στις 10 Φεβρουαρίου 1927. Στις 5 Αυγούστου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λήδρας. Στις 17 Νοεμβρίου 1973 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Μόρφου. Εκοιμήθη στις 21 Ιανουαρίου 1996.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κυρός Γρηγόριος. (+ 30-01-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θηβών και Λεβαδείας κυρός Νικόδημος. (+ 15-02-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κυρός Θεόδωρος. (+ 27-02-1996).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Οραδίας κυρός Βαλεριανός. (+ 13-03-1996).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ζαχαρία γεννήθηκε στις 6 Νοεμβρίου 1905 στο χωριό Μούντσελ (Muncel) του Νομού Βράντσεα (Vrancea). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1931. Το 1932 εκάρη μοναχός και το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1935 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και το 1937 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Νοεμβρίου 1951 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Οραδίας. Στις 12 Δεκεμβρίου 1969 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς. Εκοιμήθη στις 13 Μαρτίου 1996.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καρανσεμπές κυρός Αιμιλιανός. (+ 05-04-1996).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Αιμιλιανός Μπίρδας γεννήθηκε στην περιοχή του Μαραμούρες στις 23 Νοεμβρίου 1921. Στις 21 Ιουλίου 1941 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουλίου 1941 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουλίου 1941. Το 1958 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου (Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας). Στις 14 Δεκεμβρίου 1975 εξελέγη πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Άλβας Ιούλιας. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 παραιτήθηκε. Στις 3 Απριλίου 1990 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ιενοπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αράδου. Στις 12 Ιουλίου 1994 εξελέγη πρώτος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καρανσεμπές. Εκοιμήθη στις 5 Απριλίου 1996.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος κυρός Δαμασκηνός. (+ 22-05-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιβεριάδος κυρός Γρηγόριος. (+ 30-05-1996).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Χατζηδοφάρης γεννήθηκε στη Λάρνακα της Κύπρου το 1929. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1949 και Πρεσβύτερος το 1951. Στις 17 (30;) Δεκεμβρίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιαμνείας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1988 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τιβεριάδος. Το 1994 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 30 Μαΐου 1996.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γυθείου και Οιτύλου κυρός Σωτήριος. (+ 25-06-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κυρός Παρθένιος. (+ 23-07-1996).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λαρίσης και Τυρνάβου κυρός Θεολόγος. (+ 31-07-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Σισανίου και Σιατίστης κυρός Πολύκαρπος. (+ 19-11-1996).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γάζης κυρός Αθανάσιος. (+ 1996).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Χρήστος Ζαχόπουλος γεννήθηκε στην Ιερουσαλήμ το 1913. Το 1937 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1946 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 11 (24;) Απριλίου 1983 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Γάζης. Εκοιμήθη το 1996.


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2018.