Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1998

ΕΤΟΣ 1998

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γάζης κύριος Βενέδικτος. 09-02-1998.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Τσέκουρας γεννήθηκε στα Καλάβρυτα το 1957. Το 1976 εκάρη μοναχός στα Καλάβρυτα. Το 1982 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1986. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Φεβρουαρίου 1998 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Γάζης. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος στο Αμμάν της Ιορδανίας μέχρι το 2018.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι κύριος Ανατόλιος. 15-02-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Αλεξάδροβιτς Αξένωφ γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1958 στο Αφόνινο του Νομού Γιαροσλάβου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Στις 16 Ιουνίου 1987 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουνίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουλίου 1987. Στις 7 Απριλίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Στις 15 Φεβρουαρίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στις 28 Δεκεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Μαγαδάν και Τσουκότκας. Στις 7 Οκτωβρίου 2000 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαλουτωρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Τομπόλσκ. Στις 17 Ιουλίου 2001 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς, λόγω του ότι είχε εγκαταλείψει την θέση του ήδη από τις 25 Δεκεμβρίου 2000. Στις 6 Οκτωβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κοσταναή και Πετροπαυλώβου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπογορόδου κύριος Κύριλλος. 15-03-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βασίλιεβιτς Νακονέτσνη γεννήθηκε στις 15 Μαΐου 1961 στο Νομό Πέρμης. Διάκονος χειροτονήθηκε στη Βλαδίμη στις 26 Οκτωβρίου 1980 και Πρεσβύτερος πάλι στη Βλαδίμη στις 6 Μαΐου 1981. Στις 7 Απριλίου 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος κοντά στον Μητροπολίτη Σεραπίωνα στις Επισκοπές Βλαδίμης (1984-1987), Κισινιώβου (1987-1989) και Τούλας (1989-1995). Στις 15 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπογορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Τούλας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Άλμα Άτα και Σεμιμπαλαντίνσκ Αλέξιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 19 Ιουλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου και στις 7 Οκτωβρίου 2002 μετατέθηκε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης κύριος Ιωσήφ. 15-03-1998.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Ποπ γεννήθηκε στο Βισέου ντε Σος του Μαραμούρες στις 19 Φεβρουαρίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1993. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 26 Οκτωβρίου 1993. Στις 17 Απριλίου 1994 εκάρη μοναχός. Το 1997 αναγορεύθηκε διδάκτορας του Θεολογικού Ινστιτούτου Αγίου Σεργίου Παρισίων. Στις 15 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης. Στις 5 Ιουλίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη. Διετέλεσε τοποτηρητής της Αρχιεπισκοπής Αμερικής από το 2001 μέχρι το 2002.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας κύριος Ιγνάτιος. 29-03-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Πολογκρούντωφ γεννήθηκε στο Ιρκούτσκ στις 25 Μαρτίου 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 10 Μαΐου 1992. Στις 13 Απριλίου 1992 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βίλνας. Την 1 Μαρτίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Χαμπαρόβου και Αμούρ. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Τυάνων κύριος Παΐσιος. 11-04-1998.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κύριος Βικέντιος. 11-04-1998.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαϊνόβκας κύριος Μύρων. 10-05-1998.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 2010. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σουπράσλ κύριος Ιάκωβος. 11-05-1998.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο Ιάκωβος Κόστιουτσιουκ γεννήθηκε στο Νάρεβ του Μπιελοστόκ στις 22 Οκτωβρίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1987 από τον Αρχιεπίσκοπο Μπιελοστόκ Σάββα και Πρεσβύτερος στις 10 Αυγούστου 1989 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Δεκεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός. Στις 11 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σουπράσλ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 30 Μαρτίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ. Στις 16 Ιουνίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπιέλσκ κύριος Γρηγόριος. 12-05-1998.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Γέρτζι Χαρκίεβιτζ γεννήθηκε στο Μπιελοστόκ στις 4 Δεκεμβρίου 1964. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1989 από τον Αρχιεπίσκοπο Μπιελοστόκ Σάββα και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1992 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπιέλσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Την 1 Απριλίου 2008 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σουπράσλ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μπιελοστόκ. Στις 24 Αυγούστου 2017 τοποθετήθηκε και πάλι Επίσκοπος Μπιέλσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βαρσοβίας. Στις 9 Οκτωβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κύριος Συμεών. 16-05-1998.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 21 Σεπτεμβρίου 1998. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κομάνων κύριος Γεώργιος. 31-05-1998.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Νοεμβρίου 1999. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεσίφε κύριος Αμβρόσιος. 20-06-1998.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Ιεζεκιήλ Ντε Αλμέιντα Κούμπας γεννήθηκε στο Σάο Πάολο στις 6 Σεπτεμβρίου 1955. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1997 στους κόλπους της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Πορτογαλίας, η οποία υπάγονταν τότε στην Εκκλησία της Πολωνίας. Στις 20 Ιουνίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρεσίφε, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ρίο ντε Ιανέιρο. Μετά τη διακοπή της κοινωνίας της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Πορτογαλίας με την Εκκλησία της Πολωνίας το 2001, ο Επίσκοπος Αμβρόσιος παρέμεινε στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Πολωνίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζάτετς κύριος Συμεών. 21-06-1998.
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

    Ο κατά κόσμον Ράντιβογ Γιακόβλεβιτς γεννήθηκε στην Πράγα στις 12 Φεβρουαρίου 1926. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1953. Το 1958 νυμφεύθηκε και στην συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος την 1 Νοεμβρίου 1958 και Πρεσβύτερος στις 25 Δεκεμβρίου 1958. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μαριάνσκε Λάζνε από το 1958 μέχρι το 1998. Το 1996 εχήρευσε. Την 1 Ιουνίου 1998 εκάρη μοναχός. Στις 21 Ιουνίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζάτετς, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πράγας. Το ίδιο έτος τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μαριανσκολαζένσκι. Στις 8 Απριλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Ολομούτς και Μπρνό. Στις 12 Φεβρουαρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ξάνθου κύριος Δημήτριος. 23-06-1998.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νοβγορόδου Σέβερσκη κύριος Αμβρόσιος. 28-06-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Πολικόπα γεννήθηκε στο χωριό Ζαλιβάνσινα της Επαρχίας Καλινόβσκη του Νομού Βιννίτσης στην Ουκρανία στις 20 Σεπτεμβρίου 1943. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1971. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1972 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα και Πρεσβύτερος το 1973. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Χαρκόβου. Το 1987 έχασε τη γυναίκα του και το γιο του σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Το 1998 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουνίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νοβγορόδου Σέβερσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσερνιγόβου. Στις 16 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Από τις 31 Μαΐου 2007 άρχισε να τιτλοφορείται "Τσερνιγόβου και Νοβγορόδου Σέβερσκη".  Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κύριος Ιωάννης. 20-07-1998.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο κατά κόσμον Φατμίρ Πελούσι γεννήθηκε το 1956. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 1994 και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1994. Στις 20 Ιουλίου 1998 στον Καθεδρικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Τιράνων χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κορυτσάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλαδελφείας Μελίτωνα και Βερατίου Ιγνάτιο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απολλωνίας κύριος Κοσμάς. 23-07-1998.
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Εκοιμήθη στις 11 Αυγούστου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σομεσάνου κύριος Βασίλειος. 15-08-1998.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Βασίλειος Φλουήερας γεννήθηκε στο Μαναστούρ του Κλουζίου το 1948. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Ακαδημία του Σιμπίου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1976. Στις 15 Αυγούστου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σομεσάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βάδου.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σάτσκ κύριος Ιωσήφ. 08-09-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βικτόροβιτς Μακεδόνωφ γεννήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 1964 στο Ριαζάν. Αποφοίτησε από την στρατιωτική σχολή του Ριαζάν το 1987. Από το 1987 μέχρι το 1990 υπηρέτησε στον στρατό της Λευκορωσίας στην περιοχή του Μπρέστ. Τον Ιούλιο του 1991 αποστρατεύθηκε. Στις 16 Ιουλίου 1991 εκάρη μοναχός. Στις 28 Ιουλίου 1991 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 28 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ριαζάν και Κασιμώβου. Στις 23 Φεβρουαρίου 1992 προήχθη σε Ηγούμενο. Τον Ιούνιο του 1998 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 18 Αυγούστου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σάτσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ριαζάν. Στις 19 Ιουλίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Κινεσμά. Από τις 7 Ιουνίου 2012 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Κινεσμά και Παλέχ" άρχισε να τιτλοφορείται "Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Βιτσούγας". Στις 18 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καγκούλ και Καουσάνης κύριος Ανατόλιος. 12-09-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Μποτνάρ γεννήθηκε στην Πιτούσκα του Καλαράς της Μολδαβίας στις 3 Μαΐου 1950. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαρτίου 1974 και Πρεσβύτερος στις 31 Μαρτίου 1974 από τον Μητροπολίτη Χερσώνος Σέργιο. Στις 30 Αυγούστου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καγκούλ και Καουσάνης. Από τις 5 Οκτωβρίου 1999 άρχισε να τιτλοφορείται "Καγκούλ και Λαπουσνιάνης".

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μόρφου κύριος Νεόφυτος. 13-09-1998.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο κατά κόσμον Όμηρος Μασούρας γεννήθηκε στα Άνω Ζώδια Μόρφου στις 21 Ιανουαρίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1987. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 1993. Υπηρέτησε ως Διάκονος και Εφημέριος στην Μητρόπολη Κιτίου. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Μόρφου.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού κύριος Ιγνάτιος. 10-10-1998.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κύριος Αμβρόσιος. 11-10-1998.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 26 Ιανουαρίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζουγκδίδης και Τσαΐσης κύριος Γεράσιμος. 11-10-1998.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο Γεράσιμος Σαρασενίτζε γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 20 Μαΐου 1958. Στις 28 Ιουνίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 10 Αυγούστου 1997. Στις 11 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζουγκδίδης και Τσαΐσης. Στις 11 Ιουνίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Ιουνίου 2007 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβήλων κύριος Δωρόθεος. 12-10-1998.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Λεόβαρης γεννήθηκε στην Χίο στις 22 Αυγούστου 1948. Το 1963 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1969 και Πρεσβύτερος το 1973. Το 1975 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Πτολεμαΐδος από το 1991 μέχρι το 1998. Στις 12 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αβήλων. Το 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον ίδιο τίτλο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας κύριος Δαυΐδ. 14-10-1998.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο Δαυΐδ Τικαράτζε γεννήθηκε στην Λανκχούτη της Γεωργίας την 1 Μαΐου 1963. Στις 18 Δεκεμβρίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαΐου 1996. Στις 14 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Ιουνίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Απριλίου 2013 παραιτήθηκε. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη τιτουλάριος εν τιμητική ενεργεία Μητροπολίτης Αντίσης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιόππης κύριος Δαμασκηνός. 18-10-1998.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Αναστάσιος Γκαγκανιάρης γεννήθηκε στην Αγιά Λαρίσης την 1 Ιανουαρίου 1952. Το 1967 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Το 1968 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1970 και Πρεσβύτερος το 1977. Το 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1987 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιόππης. Το 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αδριανουπόλεως κύριος Ευλόγιος. 18-10-1998.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Μπότζινταρ Στογιάνωφ Σταμπόλτζιεφ γεννήθηκε στην Σόφια στις 16 Ιουνίου 1954. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1979. Στις 14 Απριλίου 1979 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρίλας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Απριλίου 1979 και Πρεσβύτερος την 1 Απριλίου 1982. Στις 27 Μαρτίου 1983 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σλίβεν από το 1982 μέχρι το 1986 και της Μητροπόλεως Δοροστόλου από το 1986 μέχρι το 1987. Από το 1990 κατέχει την θέση του Διευθυντού του Θεολογικού Σεμιναρίου Φιλιππουπόλεως. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αδριανουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Το 2005 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης κύριος Ανδρέας. 18-10-1998.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Αμιράν Γκβαζάβα γεννήθηκε στην Σουχούμη της Αβχαζίας της Γεωργίας στις 24 Απριλίου 1968. Το 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαΐου 1996. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Γκουρτζαάνης. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Σαμταβίσης και Γκόρης. Στις 16 Νοεμβρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Μαΐου 2010 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων κύριος Κύριλλος. 18-10-1998.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 10 Ιανουαρίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κωνσταντίνης κύριος Αρίσταρχος. 19-10-1998.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Αντώνιος Περιστέρης γεννήθηκε στην Κρήτη στις 22 Αυγούστου 1948. Το 1962 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Το 1966 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1969 και Πρεσβύτερος το 1973. Αποφοίτησε από την Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών το 1974 και από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1981. Στις 19 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κωνσταντίνης. Το 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον ίδιο τίτλο. Στις 15 Μαΐου 2018 τοποθετήθηκε Γενικός Πατριαρχικός Επίτροπος.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως κύριος Γαβριήλ. 19-10-1998.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Σβετάν Μετόντιεφ Ντίνεφ γεννήθηκε στην Σόφια στις 16 Ιουλίου 1950. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1984. Στις 28 Δεκεμβρίου 1979 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιουνίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 10 Ιουνίου 1980. Στις 24 Μαΐου 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1991 μέχρι το 1998. Στις 19 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως. Στις 21 Ιανουαρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Λοβτσού.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γεδνίτσης και Μπριτσένης κύριος Δορυμέδων. 08-11-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Εκοιμήθη στις 31 Δεκεμβρίου 2006. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου κύριος Αγάπιος. 22-11-1998.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Αγάπιος Μπέφτσηκ γεννήθηκε στο Νταβίντοφτση του Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 6 Μαρτίου 1965. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1998. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 και Πρεσβύτερος το 1990. Στις 22 Νοεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 26 Ιουλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 14 Δεκεμβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 20 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 παραιτήθηκε. Στις 5 Ιανουαρίου 2013 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μογκιλώβου Ποδόλσκ και Σαργορόδου. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.