Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2000

ΕΤΟΣ 2000

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ κυρός Ευθύμιος. (+ 19-01-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιβάνοβιτς Σούτακ γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 1934 στην Υπερκαρπαθία. Το 1957 εκάρη μοναχός. Το 1962 χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1964 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Το 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουλίου 1989 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Δρογόμπιτς Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Μακάριο, Βολυνίας και Ροβνό Βαρλαάμ, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Ειρηναίο και τους Επισκόπους Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Σεβαστιανό, Σουμύ και Αχτύρκας Νικάνορα και Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Αντώνιο. Στις 16 Ιουλίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 19 Ιανουαρίου 2000.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ κυρός Μιχαήλ. (+ 28-02-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας κυρός Πέτρος. (+ 10-05-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Πέτρος Αριχάρα γεννήθηκε στο Σάπορο της Ιαπωνίας στις 8 Αυγούστου 1931. Στις 9 Οκτωβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιοκοχάμας και διορίστηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τόκιο. Στις 5 Μαρτίου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας. Παραιτήθηκε στις 6 Μαΐου 2000. Εκοιμήθη στις 10 Μαΐου 2000.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ολτενίας κυρός Νέστωρ. (+ 17-05-2000).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Νέστωρ Βορνιτσέσκου γεννήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1927 στην περιοχή του Μπαλτσί (σημερινή Δημοκρατία της Μολδαβίας). Στις 10 Μαρτίου 1951 εκάρη μοναχός και την ίδια ημέρα χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 18 Ιουλίου 1956 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Τη Θεολογία σπούδασε στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Στις 27 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σεβερινεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κραϊόβης (Μητροπόλεως Ολτενίας). Στις 20 Απριλίου 1978 εξελέγη Μητροπολίτης Ολτενίας. Εκοιμήθη στις 17 Μαΐου 2000.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μοντρεάλης και Καναδά κυρός Σίλβεστρος. (+ 18-05-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πένζας και Κουζνέτσκ κυρός Σεραφείμ. (+ 15-07-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ζαχάροβιτς Τυχώνωφ γεννήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 1935 στην περιοχή της Πένζας. Από το 1952 μέχρι το 1955 εργάστηκε ως μηχανικός των σιδηροδρόμων. Το 1965 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 20 Απριλίου 1965 εκάρη μοναχός και στις 21 Μαΐου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από το Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1965 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Επισκοπής Ιβανόβου. Το Νοέμβριο του 1970 μετέβη στα Ιεροσόλυμα, όπου τοποθετήθηκε γραμματέας της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το Δεκέμβριο του 1974 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από τις 30 Σεπτεμβρίου 1977 υπηρέτησε στην Επισκοπή Οδησσού. Στις 18 Οκτωβρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Μελχισεδέκ, Κούρσκ και Μπελγορόδου Χρυσόστομο, Ορέλ και Μπριάνσκ Γλέμπ και τους Επισκόπους Μοζάισκ Νικόλαο και Ζαράισκ Ιώβ. Στις 5 Απριλίου 1990 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τις 31 Ιανουαρίου 1991 άρχισε να τιτλοφορείται Πένζας και Κουζνέτσκ. Εκοιμήθη στις 15 Ιουλίου 2000.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαργβέτης κυρός Κωνσταντίνος. (+ 19-07-2000).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαρτούμ και παντός Σουδάν κυρός Τίτος. (+ 31-07-2000).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βερροίας και Αλεξανδρέττας κυρός Ηλίας. (+ 06-08-2000).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απολλωνίας κυρός Κοσμάς. (+ 11-08-2000).
(Εκκλησία της Αλβανίας).

    Ο Κοσμάς Κίρο γεννήθηκε το 1921. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στη Μητρόπολη Βερατίου από το 1989 μέχρι το 1998. Στις 23 Ιουλίου 1998 στον Καθεδρικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Τιράνων χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απολλωνίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιράνων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βερατίου Ιγνάτιο και Κορυτσάς Ιωάννη. Εκοιμήθη στις 11 Αυγούστου 2000.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ελσινκίου κυρός Τύχων. (+ 12-08-2000).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως κυρός Γεώργιος. (+ 12-08-2000).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ερμουπόλεως κυρός Γεώργιος. (+ 26-08-2000).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν κυρός Κωνσταντίνος. (+ 19-09-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Αντρέεβιτς Χόμιτς γεννήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1911 στην περιοχή του Πίνσκ. Το 1936 χειροτονήθηκε Διάκονος και στη συνέχεια Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μίνσκ στις περιοχές του Πίνσκ και του Γομέλ. Το 1969 χήρεψε και εκάρη μοναχός. Το 1970 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Λαύρας του Ζιροβίτσι. Στις 12 Απριλίου 1987 χειροτονήθηκε στο Μίνσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Πίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Μπρέστ και Κόμπριν. Εκοιμήθη στις 19 Σεπτεμβρίου 2000.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας κυρός Ιωάννης. (+ 02-10-2000).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σκυθουπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (+ 03-10-2000).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Τσιτά και Ζαβαϊκάλης κυρός Παλλάδιος. (+ 07-10-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Αλεξάνδροβιτς Σίμαν γεννήθηκε στην Ντίσνα του Βίτεμπσκ της Λευκορωσίας στις 15 Νοεμβρίου 1939. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Στις 13 Μαΐου 1966 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 22 Μαΐου 1966 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο και στις 8 Οκτωβρίου 1967 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Καθηγητής και Διευθυντής στο Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού. Στις 8 Φεβρουαρίου 1987 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας. Στις 25 (22) Μαρτίου 1993 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς. Στις 21 Απριλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης. Στις 11 Οκτωβρίου 1996 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Ιζέφσκ στις 7 Οκτωβρίου 2000.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ κυρός Σέργιος. (+ 20-10-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σεραφείμ Βλαδιμήροβιτς Σόκολωφ γεννήθηκε στις 14 Ιουλίου 1951 στη Μόσχα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Στις 10 Μαΐου 1977 εκάρη μοναχός. Στις 14 Μαΐου 1977 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα. Στις 9 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζαράισκ Αλέξιο. Το Πάσχα του 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το Μάιο του 1990 διορίστηκε Καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου Μόσχας. Στις 10 Δεκεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Οντιτσώβου Ιώβ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Δημητρώβου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Χαμπαρόβου και Αμούρ Μάρκο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2000.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κασσανδρείας κυρός Συνέσιος. (+ 09-11-2000).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λοβτσού κυρός Γρηγόριος. (+ 07-12-2000).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Γρηγόριος Ιβάνωφ Ουζούνωφ γεννήθηκε στο Γκαμπάρεβο της Στάρας Ζαγόρας στις 19 Αυγούστου 1906. Στις 18 Αυγούστου 1929 εκάρη μοναχός και την επομένη ημέρα χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15 Φεβρουαρίου 1934 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και στις 27 Ιουλίου 1941 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Απριλίου 1965 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρουπνικίου. Το 1968 διορίστηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στη Μόσχα. Στις 13 Φεβρουαρίου 1972 εξελέγη εξελέγη Μητροπολίτης Λοβτσού. Εκοιμήθη στις 7 Δεκεμβρίου 2000.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών κυρός Σίλας. (+ 12-12-2000).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων και πάσης Παλαιστίνης κυρός Διόδωρος. (+ 19-12-2000).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Σικάγου και Μιννεαπόλεως κυρός Βόρις. (+ 30-12-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Βόρις Γκεέζα γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου 1923 στο Πόρτεϊτζ της Πενσυλβανίας. Το 1946 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου και στην συνέχεια νυμφεύθηκε. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1947. Το 1971 εκοιμήθη η σύζυγός του. Τον Ιούλιο του 1978 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός Επίσκοπος του Μητροπολίτου Νέας Υόρκης. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1978 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Πριν ακόμη χειροτονηθεί Επίσκοπος εξελέγη Επίσκοπος Σικάγου και Μιννεαπόλεως στις 17 Οκτωβρίου 1978. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 11 Νοεμβρίου 1978. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νέας Υόρκης Θεοδόσιος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο π. Σικάγου Ιωάννη και τους Επισκόπους Πιτσμπούργου Κύριλλο, Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανό (Πατριαρχείο Σερβίας) και Σερπουχώβου Ειρηναίο.  Τον Νοέμβριο του 1988 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 30 Δεκεμβρίου 2000.

 

 

 


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2019.